Młodzież wybrała Platformę

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

Platforma Obywatelska wygrała młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego, uzyskując poparcie 28,87 procent. Na drugim miejscu uplasowało się PiS z poparciem 25,10 procent, na trzecim Samoobrona z poparciem 17,99 procent. Wybory w Zespole Szkół nr 1 odbyły się 2 czerwca 2009 roku.

Kolejne miejsca zajęli: Libertas /8,37%/, Polska Partia Pracy /7,11%/, Porozumienie dla Polski CentroLewica (PD+SDPL+Zieloni 2004) /4,18%/, SLD-UP /3,35%/, PSL /2,93%/, Prawica Rzeczpospolitej /1,26%/ i Unia Polityki Realnej /0,84%/.

Reklamy

Wybory odbyły się w ramach projektu edukacyjnego Młodzieżowe wybory do Parlamentu europejskiego 2009. W jego ramach nauczyciele wraz z uczniami przeprowadzają w szkołach działania edukacyjne na temat zasad i znaczenia udziału obywateli w wyborach, prowadzą lokalne projekty młodzieżowe zachęcające do uczestnictwa w wyborach i organizują młodzieżowe wybory na podobnych zasadach, na jakich przeprowadzane są wybory powszechne.

Celem projektu jest zmiana postawy młodych ludzi do wyborów i działalności obywatelskiej oraz przygotowanie do podejmowania świadomych decyzji wyborczych. Organizując w swojej szkole młodzieżowe wybory uczniowie poznają w praktyce ich zasady i znaczenie, a także podejmują, często po raz pierwszy, aktywność obywatelską.

W trakcie udziału w projekcie uczniowie zdobywają doświadczenie związane z organizowaniem się dla dobra publicznego, poznają znaczenie członkostwa Polski w Unii Europejskiej i wynikające z niego prawa.

Projekt jest częścią programu Młodzi głosują realizowanego prze Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wzięło w nim udział 1459 szkół z całego kraju, w tym 62 z województwa lubelskiego. Jego koordynatorami w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie są nauczyciele wiedzy o społeczeństwie: Barbara Pilarczyk i Janusz Policha.

Szczegóły związane z tym, jak wyglądały wybory w kraju i w województwie lubelskim na
http://mlodziglosuja.nq.pl/strona.php?p=2 >>

/jap/

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009