Mocna odzież robocza – 3 powody, dla których nie warto oszczędzać

Oszczędzanie na odzieży roboczej i ochronnej to nigdy nie jest dobry pomysł. Zapewnienie pracownikom odpowiedniej ochrony przed zabrudzeniami i drobnymi uszkodzeniami jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Oszczędzanie pieniędzy na środkach bhp może natomiast przyczynić się do zachwiania poziomów komfortu i bezpieczeństwa pracy. Odpowiednia jakość materiałów, jakość wykonania, a nawet dopasowanie ubrań do konkretnej budowy ciała pracownika jest kwestią niezwykle istotną i może przynieść rezultaty w postaci zwiększenia wydajności pracowników. Dlaczego nie warto oszczędzać na ubraniach roboczych?

Reklamy

 

Pierwszorzędna jakość

Wysoka jakość ubrań roboczych wymaga zwykle nieco większej inwestycji. Wielu pracodawców decyduje się na hurtowy zakup odzieży roboczej dla pracowników, zaniedbując rozpoznanie rynku i porównanie stosunku ceny produktu do jego jakości.

Testy i sondaże prowadzone zarówno wśród pracowników różnych gałęzi przemysłu, jak i producentów odzieży roboczej dowodzą jednak, że wysoka jakość materiałów wykorzystanych podczas produkcji odzieży w połączeniu z solidnym szyciem i wykonaniem przekładają się bezpośrednio na właściwości ochronne odzieży.

Co oznacza jednak zwracanie uwagi na wysoką jakość wykonania? Przede wszystkim korzystanie ze sprawdzonych dystrybutorów artykułów BHP, którzy dostarczają odzież pochodzącą z europejskich produkcji, a nie z krajów bliskiego wschodu lub Azji. Europa nie posiada ogromnych zakładów produkujących odzież roboczą w skali masowej, a właśnie mniejsze zakłady skupiające się przede wszystkim na solidnym wykonaniu i sprowadzaniu najwyższej jakości materiałów. Jakość niestety kosztuje.

Potrzeby indywidualne pracowników

Bezpieczeństwo i ochrona to podstawowe cechy, dla których odzież robocza w ogóle znajduje zastosowanie w przemyśle. Na jej zakupie nie należy jednak oszczędzać, gdyż bardzo często tańsze rozwiązania oznaczają mniejsze pole manewru w ramach dopasowania odzieży do indywidualnych potrzeb pracowników. Do wielozadaniowości odzieży w kontekście ochrony jeszcze wrócimy, tymczasem skupmy się na dopasowaniu jej do potrzeb fizycznych konkretnych osób.

Spodnie robocze wydają się być jednym z tych elementów, którego rozmiar nie odgrywa tak istotnej roli jak choćby rozmiar obuwia roboczego. Jest to jednak pojęcie mylne, ponieważ spodnie również powinny spełniać określone normy i standardy bezpieczeństwa. Zbyt duże spodnie powodują dyskomfort, który obniża jakość pracy człowieka, a ponadto mogą same w sobie stanowić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Często jednak firmy zaopatrują się w jeden, uniwersalny rozmiar spodni, gdyż tak wychodzi taniej. Zaniedbują oni w ten sposób potrzeby pracowników, którzy nie koniecznie wpisują się w założony rozmiar uniwersalny.

Dobrym przykładem jest tu na przykład odzież damska, w którą wielu pracodawców nie inwestuje w ogóle. Kobiece ciało jest jednak zupełnie odmienne od męskiego i nawet najmniejszy rozmiar spodni męskich nie zapewni takiego komfortu, jak zaprojektowana specjalnie dla kobiet odzież robocza. Rozeznanie rynkowe i wybranie nieco droższej, ale bardziej spersonalizowanej opcji z pewnością przełoży się na bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników, a to z kolei odzwierciedlone zostanie w jakości wykonywanej przez nich pracy. Przykładem sklepu internetowego, który oferuje odzież roboczą dla kobiet jest BHP Gabi – sklep, w którym przedsiębiorcy mogą zamówić między innymi damskie kurtki, spodnie, kamizelki czy fartuchy.

 

Damskie bezrękawniki BHP nie tylko spełniają swoje zadania w aspekcie wygody czy praktyczności na co dzień, ale również dobrze się prezentują. 

 

 

Wielozadaniowość

Niektórzy dystrybutorzy i marki produkujące odzież roboczą utknęły ze swoimi produktami daleko w przeszłości. Postęp technologiczny zarówno pod kątem produkcji materiałów, jak i ogólnego wykonania odzieży roboczej pozwala dziś na tworzenie artykułów potrafiących sprostać wymaganiom wielu norm i standardów. Tymczasem pracodawcy, w ramach oszczędzania środków finansowych, stawiają na odzież spełniającą jedną lub dwie konkretne normy uważając, że odzież taka sprawdzi się w ich środowisku najlepiej. To błąd.

Owszem, w wielu przypadkach skupienie na jednej rzeczy przynosi rezultaty, jednak w kwestii odzieży roboczej im więcej norm spełnia, tym lepiej. Chodzi bowiem o to, że poszczególne normy określają parametry, jakie powinna spełniać dana odzież. Im więcej norm, tym więcej parametrów, a więc tym bardziej kompleksowa ochrona. I choć odzież taka kosztuje znacznie więcej, w ogólnym rozrachunku wychodzi taniej.

Lepsza jakość to większa trwałość, a możliwość dostosowania jednego modelu odzieży do wielu stanowisk pracy pozwala na wielokrotne wykorzystywanie odzieży.

 

fot. mat. sponsora