Mój przyjaciel wróg – po projekcji filmu

„Mój przyjaciel wróg” to tytuł filmu dokumentalnego, który mieszkańcy Hrubieszowa mieli możliwość obejrzeć w minioną środę, 10 czerwca 2015. Dokument jest opowieścią o straszliwych wydarzeniach, jakie miały miejsce na Wołyniu w 1943/44 roku.

Reklamy


Przedstawia różne punkty widzenia i postawy; wypowiedzi ukraińskich mieszkańców Wołynia, prawosławnego duchownego, Polaków związanych z Wołyniem oraz dzieci sprzątających nagrobki na polskim cmentarzu.

Opowiada o podróży Polaków na Wołyń, by spotkać potomków tych, którzy w dramatycznych okolicznościach ostrzegali swych polskich sąsiadów przed śmiercią z rąk ukraińskich nacjonalistów z UPA. Polacy jadą, by odwiedzić miejsce i podziękować ludziom. Opowiadają przy tym swoją własną, bardzo tragiczną historię.

Na projekcji obecna była autorka dokumentu – Wanda Kościa – urodzona i mieszkająca w Anglii córka polskich emigrantów, od wielu lat dokumentalistka tematów międzynarodowych, m.in. dla stacji BBC, laureatka szeregu nagród filmowych. Publiczność miała możliwość zadawania pytań reżyserce, dzielenia się swoimi opiniami i świadectwami. Film cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Hrubieszowa, wśród publiczności znalazło się wiele osób pochodzących z Wołynia lub będących ich potomkami.

Spotkanie prowadził Łukasz Jasina – historyk, publicysta i komentator wydarzeń międzynarodowych, ale przede wszystkim hrubieszowianin, który zawsze z sentymentem pamięta o miejscu swojego pochodzenia. Z jego inicjatywy projekcja filmu i spotkanie z jego reżyserką mogło dojść do skutku.

Organizatorami wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Historii Polski. Biblioteka serdecznie dziękuje pani dyrektor oraz pracownikom Hrubieszowskiego Domu Kultury za pomoc przy jego organizacji.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Hrubieszów – wielokulturowa opowieść o mieście w XX wieku.”info i fot. MBP