Muzyczne sukcesy

W ramach rozpowszechniania kultury muzycznej oraz rozwijania uzdolnień i zamiłowań muzycznych, od wielu, wielu lat w naszym mieście działa Hrubieszowskie Towarzystwo Muzyczne, obecnie mające siedzibę i sale do ćwiczeń na różnych instrumentach w Domu Nauczyciela.

Reklamy

W 2007 roku edukacją muzyczną było objętych 168 dzieci i młodzieży z naszego powiatu i tak: Gmina Dołhobyczów – 18, Gmina Horodło – 14, Gmina Trzeszczany – 6, Gmina Uchanie – 3, Gmina Hrubieszów – 10, Gmina Mircze – 9, Miasto Hrubieszów – 98. Edukację ukończyło 11 osób z czego 2 osoby kontynuuje w Państwowej Szkole Muzycznej w Zamościu, a 1 na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Aż 22 podopiecznych tego towarzystwa tańczy w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, 6 śpiewa w zespole „Nicolaus”, 7 śpiewa w zespole „Lechici”, wielu w scholach w macierzystych parafiach, a niemal wszyscy uczestniczą w życiu kulturalnym swoich szkół.

Młodzi członkowie uczestniczyli w IV Wojewódzkim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Lublinie. Zdominowali oni wszystkie powiaty, ponieważ aż trzej uczniowie zostali laureatami, a mianowicie w kategorii wiekowej 8 – 11 lat Mateusz Wiater zdobył 3 nagrodę, w kat. wiek. 12-15 lat Artur Mirocki zdobył 1 miejsce, a w kat. wiek. 16 – 18 lat Kamil Flisiak wywalczył 2 pozycję.

Efekty pracy prezentowane były podczas cyklicznych koncertów czwartkowych w postaci minirecitali, koncertów i popisów, m.in. tak występowali: Alicja Chrząstek, Klaudia Koniec, Rafał Ciesielczuk, Mateusz Wiater, Kamil Flisiak, Emil Musielak, Artur Mirocki, Wojciech Sidorowicz.

Ciekawym występem był popis 63 uczniów podczas Wieczoru Kolęd i Pastorałek w Hrubieszowskim Domu Kultury. Zarejestrowano materiał dźwiękowy w wykonaniu uczniów, który został wydany na płytach kompaktowych oraz zapis fotograficzny i filmowy. Informacje o występach oraz wynikach konkursu zamieszczała prasa centralna, lokalna, Radio Lublin i LubieHrubie.

Tych wszystkich uczniów przygotowywało 16 nauczycieli i instruktorów. Dyrektorem HTM i jednocześnie nauczycielem jest p. Roman Gumiela.

Więcej o dwudziestoletniej działalności towarzystwa można poczytać na LubieHrubie w dziale Kultura i Sztuka pod literkami SOM.

Opracował – mak