Myślę, tworzę, jestem – zajęcia dla uczestników WTZ

10 i 11 czerwca 2015 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie przeprowadzone zostały zajęcia biblioterapeutyczne dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej – z Turkowic i z Hrubieszowa.

Reklamy

 

Zajęcia o tematyce: „Myślę, tworzę, jestem” zachęcały do rozwijania aktywności, zdolności i talentów, a także do doskonalenia umysłu. Uczestnicy pracowali z tekstem terapeutycznym R. Brett, z tomu pt. „Bóg zawsze znajdzie ci pracę” (Lekcja 3: „Jeśli ukryjesz swój talent, nigdy nie rozkwitnie”).

Autorka, odnosząc się tam do własnych doświadczeń, mówi: „Wiele osób w głębi duszy zna swoje przeznaczenie. Wiedzą, co chcieliby robić w życiu, ale są zbyt przerażeni, żeby faktycznie się tym zająć (…) Każdy z nas otrzymał pewien dar, ale niektórzy nigdy go nie rozpakowali. Każdy ma jakieś powołanie, życiową misję, wyjątkowy talent”.

Uczestnicy dzielili się refleksjami na temat swoich talentów, zastanawiając się nad potrzebą ich ujawniania i rozwijania. Podczas zajęć rozważano, czym jest twórczość i jakie są jej rodzaje.

W ćwiczeniu wykorzystującym rysunek postaci A. Einsteina, uczestnicy wspólnie określali cechy osoby twórczej, uświadamiając sobie, że warto zadawać pytania, być zaangażowanym, mieć oryginalne pomysły i poczucie humoru. Wszyscy wykonywali też ćwiczenia doskonalące spostrzegawczość i pobudzające wyobraźnię („Kreatywne kółka”, „Jak zapamiętujemy?”). Wzięli również udział w zabawach aktywizujących: „Co dobrego spotkało mnie dzisiaj rano?” i „Ala maja himalaja…”.

Zajęcia prowadziły: Elżbieta Bednarek i Agnieszka Zyśk.