Na co najczęściej pożyczamy pieniądze?

Dobry zwyczaj mówi „nie pożyczaj”, ale czasami życie daje w kość i kredyt gotówkowy lub pożyczka są jedynym sposobem, żeby przetrwać do końca miesiąca lub sfinansować zakup czegoś większego. Też korzystasz z takiego wsparcia czy wręcz przeciwnie? Sprawdź jakie powody są najczęstszą przyczyną zadłużania się Polaków!

Reklamy

 

Finansowe zwyczaje często i chętnie są analizowane przez agencje badawcze oraz państwowe. Z najświeższych wyników publikowanych w tym roku przez m.in. NBP, Kantar Millward Brown, Ipsos czy Blue Media można się wiele dowiedzieć o tym, jak pożyczamy, od kogo, a przede wszystkim na co!


Drogie życie

Reklamy

Okazuje się, że najbardziej nadwyrężającą pozycją w naszych budżetach jest… codzienne życie. Według danych NBP najczęściej zapożyczamy się, żeby sfinansować konsumpcję – dotyczy to aż 60 proc. kredytów i pożyczek. Obowiązkowe wydatki na jedzenie i opłaty w połączeniu z koniecznością wydatków okazjonalnych takich jak wyprawka szkolna, prezenty na święta czy kupno ubrań odpowiednich do pory roku, to spore obciążenie, które potrafi przytłaczać. Dlatego najczęściej pożyczamy pieniądze na bieżące potrzeby. Dla porównania w celu nabycia nieruchomości bierzemy „tylko” 25 proc. kredytów i pożyczek.


Remonty, naprawy i… leki

Dużą potrzebą i trudną do zaspokojenia bez zapożyczania się są remonty. Pozwalają odnowić mieszkanie i nieco poprawić jego standard, ale bez kredytów i pożyczek często nie byłyby możliwe. Skarbonką często okazuje się też auto. Jego zakup, a często później naprawy także wymagają wsparcia finansowego. Sporo dodatkowych środków jest też pożyczanych na leki. Niestety, choroby nie omijają nikogo, a lekarstwa, nawet te na receptę, bywają bardzo drogie. Co ciekawe, statystyka pożyczek wygląda inaczej w przypadku kobiet, a inaczej w przypadku mężczyzn. To mężczyźni najczęściej zadłużają się, żeby kupić auto, dom, mieszkanie czy sprzęt RTV. Kobiety pożyczają pieniądze głównie na bieżące cele konsumpcyjne.


Pożyczki są dla ludzi

Około 40 procent Polaków deklaruje, że zdarzyło im się pożyczyć pieniądze. Najczęściej od  rodziny lub przyjaciół, w drugiej kolejności od banków i firm zajmujących się pożyczkami. Nie ma się czego wstydzić, dziury w budżecie mogą się zdarzyć każdemu, a najważniejsze to sprawnie się z nimi uporać, zamiast pogłębiać je w nieskończoność. Dlatego jeśli wydaje ci się, że pożyczka online na raty miesięczne może ci w tym pomóc, nie wahaj się. Sprawdź najlepsze oferty na rynku i wybierz tę, która będzie dla ciebie najkorzystniejsza.

 

 

fot. mat. sponsora