Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze butli gazowej

Butle gazowe służą do przechowywania gazów pod ciśnieniem. Wykonane są ze stali nierdzewnej, stali wysokowęglowej, materiałów kompozytowych lub aluminium.

 

Różnice między butlami gazowymi

Butle gazowe dzieli się na cztery kategorie, ze względu na stan skupienia zawartości butli. Pierwszym rodzajem są te butle, gdzie materia znajduje się w stanie gazowym w normalnej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu (powietrze, tlen, azot, hel, argon). Kolejną kategorią są butle, gdzie materia jest ciekła w temperaturze normalnej i podwyższonym ciśnieniu (butan, propan, LPG, podtlenek azotu i dwutlenek węgla), wiele z tych butli wykorzystuje się montując instalacje przydomowe lub autogaz. Tego typu butle dostępne są np. na: https://tezet.pl/oferta/ogrzewanie/butle-gazowe/. Firma proponuje najwyższej jakości produkty. Trzecią kategorią butli są te, gdzie materia jest rozpuszczona (acetylen). Ostatnią kategorią są butle z ciekłą materią w obniżonej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu (ciekły tlen, ciekły azot, skroplony dwutlenek węgla).

Znaczenie budowy butli

Gazy mają objętość około 800 razy większą niż w postaci ciekłej. Standardowo, w butli panuje ciśnienie 200 – 400 atmosfer. Z racji tego, że w butlach znajdują się substancje pod dużym ciśnieniem, które są dodatkowo często niebezpieczne, wykorzystuje się różne środki ostrożności. Butle są wyposażone w łańcuchy, które uniemożliwiają zbicie i upadek. Poza tym, każda butla ma specjalne uchwyty i specjalną wentylację, która uniemożliwia wydostanie się materii na zewnątrz.

Zwóć uwagę na kolor

Kolory butli nie są ustandaryzowane, dlatego nie wszędzie są one jednakowe. Trwają próby ujednolicenia systemu kolorów, który z pewnością ułatwiłby rozpoznawanie zawartości butli. Jak na razie kolory butli z gazami medycznymi są zgodne z ISO 32, ale nie wszystkie kraje tego przestrzegają. W Europie butle gazowe mają kolory opisane w EN 1089-3. W USA butle gazowe wcale nie mają usystematyzowanych kolorów. Co ciekawe, w Polsce, producenci butli przyjęli swoje normy malowania. Kolor musi być widoczny na czaszy butli. Tlenowi odpowiada barwa niebieska, acetylenowi – kasztanowoczerwona, gazom medycznym i do oddychania – biała, a gazom do użytku spożywczego – jasnozielona. Dodatkowo, warto wiedzieć, że wg normy EN 1089-3,  butla z helem ma kolor brązowy, z argonem – ciemnozielony, dwutlenkiem węgla – szary, a tlen – biały. Poza tym, rozróżnia się gazy ze względu na właściwości. Butle z gazami obojętnymi maluje się na jasnozielony, toksycznymi – żółty, utleniającymi – niebieski i łatwopalne – czerwony.

 

(tekst i fot. mat. partnera)