Na co stawiają Polacy – kampery czy przyczepy kempingowe?

Karawaning w Polsce nie rozwija się tak dynamicznie, jak ma to miejsce na Zachodzie. Nie zmienia to jednak faktu, że zainteresowanie wakacjami spędzonymi „w domu na kółkach” stale rośnie. Co ciekawe, kampery mylone są czasami z przyczepami kempingowymi. Na co w pierwszej kolejności stawiają Polacy?

Reklamy

 

Z badania „Hello Camping”, które powstało na podstawie danych z serwisu OTOMOTO od kwietnia 2016 r. do kwietnia 2017 roku wynika, że znacznie powszechniejsze są w Polsce przyczepy kempingowe. Ogłoszeń o ich sprzedaży we wspomnianym serwisie pojawiło się 2896, podczas kiedy ofert dotyczących kamperów – dwukrotnie mniej, czyli 1424 (źródło: http://www.hellocamping.pl/images/felieton/Do_pobrania/HelloCamping_Otomoto_Raport.pdf).

Niższa cena najważniejszym kryterium?

Wiele wskazuje na to, że Polacy bardziej interesują się przyczepami kempingowymi ze względu na ich niższą cenę. Na przykład 10-letnią przyczepę kempingową można nabyć już za około 30 tysięcy złotych. Za taką cenę na pewno nie nabędziemy równoletniego kampera. W tym przypadku wydać na niego trzeba ponad dwa razy większą sumę, a mianowicie około 71 tys. złotych. Różnica jest zauważalna gołym okiem, a jako że Polacy są przyzwyczajeni do korzystania z tanich okazji, wybór wydaje się logiczny. Niemniej, przyczyny popularności przyczep nie leżą tylko w zasobach finansowych Polaków. Wydaje się, że przyczepy w świadomości społecznej zajmują wyższą pozycję niż kampery.

Reklamy

Miesiące szczytu

Tak w przypadku kamperów, jak i przyczep kempingowych miesiącem, w którym pojawia się najmniej ofert, jest grudzień. Zauważalna różnica dotyczy okresu z największą liczbą nowych ofert. Ogłoszenia o sprzedaży kamperów w największej liczbie pojawiają się jesienią, czyli po sezonie wakacyjnym. Z kolei przyczep kempingowych najwięcej jest wiosną, na przełomie marca i kwietnia, a także w sierpniu.

Pamiętajmy też, że kamper czy przyczepa to pojazd jak każdy inny; niezbędne jest więc jego ubezpieczenie, z ang. campervan insurance. Cena polisy OC u ubezpieczyciela (np. w lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/) zależna jest od kilku parametrów. Podobnie jak przy ubezpieczeniu samochodu osobowego, znaczenie ma tutaj silnik, typ rejestracji (osobowy, dostawczy czy specjalny), a także doświadczenie, zniżki czy wiek właściciela.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)