Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu antywirusowego?

Istnieje wiele kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę, próbując wybrać idealny pakiet antywirusowy dla siebie. Obejmują one, czy chce się płacić za ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i jakie są Twoje dokładne potrzeby. Masz dużo urządzeń do zabezpieczenia? Czy masz rodzinę i chcesz zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo, gdy korzystają z Internetu?

Wysokiej jakości silnik antywirusowy

Oczywistym, podstawowym warunkiem zapewnienia dobrej ochrony aplikacji antywirusowej – co jest oczywistym celem jej zainstalowania – jest upewnienie się, że ma wysoko oceniany silnik antywirusowy. Jest to kluczowa część aplikacji używana podczas skanowania komputera i ochrony go przed złośliwym oprogramowaniem, a im lepszy jest ten silnik, tym większe prawdopodobieństwo, że dane złośliwe oprogramowanie nie będzie w stanie uniknąć radaru. Skąd wiesz, które silniki antywirusowe są dobre? Możesz sprawdzić oceny niezależnych laboratoriów testowania wirusów, AV-Test i AV-Comparatives, które zapewniają szczegółowe rankingi wszystkich najlepszych programów antywirusowych (dla systemów Windows, Mac i telefonów komórkowych). Takie testy przeszedł między innymi program antywirusowy marki G DATA.

Płacić czy nie płacić?

Kolejną ważną decyzją, którą musisz podjąć, jest to, czy chcesz wydać pieniądze na ochronę antywirusową. Istnieje wiele całkowicie opłacalnych bezpłatnych produktów antywirusowych od wszystkich znanych dostawców i nie musisz nic płacić, aby uzyskać solidną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i innymi dodatkami. Dlaczego więc warto płatny produkt? Cóż, wersje premium często oferują korzyści w postaci dodatkowych funkcji, które zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo w Internecie, a niektórzy mogą uznać je za bardzo przydatne. Na przykład antivirus w ofercie G DATA pozwala na przetestowanie go za darmo przez 30 dni.

Ile ochrony potrzebujesz?

Jeśli potrzebujesz tylko podstawowej ochrony antywirusowej i podstawowej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, być może tylko dla jednego komputera (lub tylko kilku urządzeń), możesz kupić podstawowy produkt antywirusowy (lub otrzymać darmowy, jak omówiono powyżej). Jeśli jednak chcesz uzyskać więcej funkcji bezpieczeństwa i większą ochronę przed wszystkimi nieprzyjemnościami, które znajdziesz w Internecie, będziesz musiał zdobyć trochę gotówki (i więcej – choć niekoniecznie dużo więcej), aby uzyskać rozbudowany system ochrony, który zabezpieczy Twoje konto bankowe, transakcje finansowe, czy na przykład bazę danych klientów.

Jak wybrać najlepszy program antywirusowy dla siebie

Podsumowując, zastanów się, czy potrzebujesz bezpłatnej, czy płatnej aplikacji i ile dodatkowych funkcji potrzebujesz – i być może chcesz uzyskać dodatkowe zabezpieczenia za pośrednictwem niedrogiego pakietu VPN, a nawet zintegrowanego magazynu online na kopie zapasowe. Upewnij się, że wybierasz pakiet, który jest odpowiednio przyjazny dla użytkownika i usprawniony lub ma mnóstwo opcji i potencjalnych poprawek, w zależności od twoich preferencji.

­

tekst i fot. mat. partnera