Na czym polega badanie ABR?

Badanie ABR jest obiektywnym badaniem potencjałów słuchowych wywołanych, które nie wymaga współpracy ze strony pacjenta. Celem jest przebadanie reakcji mózgu na dźwięk, co pozwala wykryć wadę słuchu oraz jej zaawansowanie. Można je przeprowadzać nawet u niemowląt czy małych dzieci. Jak dokładnie wygląda tego typu badanie i jak należy się do niego przygotować?

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Badanie ABR, czyli bezinwazyjne badanie słuchu

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu jest nieinwazyjnym badaniem słuchu, które polega na rejestrowaniu czynności bioelektrycznej, które powstają w pniu mózgu w odpowiedzi na bodźce słuchowe podawane do ucha. Metodę tą stosuje się w badaniach przesiewowych oraz diagnostycznych w celu wykrycia uszkodzenia słuchu w obszarze ucha środkowego, pnia mózgu, ślimaka i nerwu słuchowego. 

Wykonanie badania ABR jest szczególnie wskazane w przypadku podejrzenia uszkodzenia słuchu u niemowląt i małych dzieci, podejrzenia guza nerwu statyczno-słuchowego, podejrzenia głuchoty lub niedosłuchu czy też w celu monitorowania przebiegu niektórych operacji neurochirurgicznych. Na badanie ABR może skierować pacjenta laryngolog.


Badanie ABR – jak to wygląda w praktyce?

Do przeprowadzenia badania ABR wymaga się umieszczenia na głowie i skroniach pacjenta czterech elektrod. Dodatkowo pacjent otrzymuje słuchawki do założenia na uszy podczas trwania badania, z których wydobywają się dźwięki o różnej częstotliwości. Każdy dźwięk o konkretnej częstotliwości jest kilkakrotnie odtwarzany, a dodatkowo każdy z nich ma inne natężenie. Zadaniem elektrod jest mierzenie reakcji nerwowych pnia mózgu na poszczególne dźwięki i przesyłanie otrzymanych danych do komputera. Osoba przeprowadzająca badanie otrzymuje wyniki w formie wykresu, co pozwala na wykrycie progu słuchu danego pacjenta. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne, a dodatkowo nie wiążą się nim żadne powikłania. Najlepiej przeprowadzać badanie ABR, gdy pacjent śpi, ponieważ nie jest on wtedy rozpraszany przez czynniki zewnętrzne, ani też się nie porusza. Jeśli pacjent ma trudność ze zaśnięciem, to stosuje się wówczas narkozę. W przypadku małych dzieci, warto przychodzić więc na badanie w okresie codziennej drzemki. Zaleca się przyjście ze zmęczonym dzieckiem, które jest nieco głodne, co zwiększa szanse łatwego i szybkiego zaśnięcia.


Jak przygotować się do badania ABR?

Najczęściej osobami poddawanymi badaniu ABR są dzieci, więc najlepiej postarać się o to, aby całe badanie przespały. Aby to osiągnąć, należy wziąć ze sobą dziecko głodne i zmęczone. Przesunięcie pory karmienia oraz zredukowanie snu przed badaniem powinno przynieść satysfakcjonujące efekty. Dopiero przed rozpoczęciem badania można nakarmić pociechę. W pomieszczeniu pomiarowym panuje cisza, więc dziecko powinno dość szybko wpaść w ręce Morfeusza. Jeśli przychodzimy z dzieckiem między szóstym miesiącem a siódmym rokiem życia, to musimy liczyć się z faktem, że prawdopodobnie zajdzie potrzeba zastosowania narkozy. Dzieci w tym przedziale wiekowym mają trudności z przespaniem badania lub nie są w stanie leżeć podczas niego w pozycji nieruchomej. Dopiero powyżej siódmego roku życia dzieci są w stanie leżeć spokojnie w czasie trwania badania, więc można obyć się bez podawania im narkozy. Decyzję o poddaniu dziecka narkozie podejmuje lekarz indywidualnie dla każdego przypadku. Rodzice nie powinni się jednak obawiać o zdrowie swojej pociechy, ponieważ wszystko przebiega pod okiem specjalisty. Zabieg trwa łącznie z wybudzeniem po narkozie zwykle 35-40 min. Chociaż trwanie badania może się przedłużyć, to zazwyczaj nie przekracza jednej godziny.


Konsultacja: Laryngolog Gaudium

 

fot. materiał sponsora