Na czym polega drukowanie 3d?

Drukowanie 3d (nazywane też często drukowaniem przestrzennym) z roku na rok zyskuje na popularności. Uważane jeszcze kilka lat temu jedynie za ciekawostkę i chwilową fascynację wąskiej grupy specjalistów, szturmem wdarło się na salony, prężnie rozwijając się oraz oferując możliwości, jakie do tej pory nie były możliwe do uzyskania przy pomocy alternatywnych rozwiązań technicznych.

Reklamy

 

Wszystkie te czynniki spowodowały intensywny rozwój zarówno samych technologii drukowania przestrzennego oraz służących do wydruku maszyn, jak też tej dziedziny nauki i materiałoznawstwa, która zajmuje się przygotowywaniem materiałów eksploatacyjnych, które służą do wydruku lub wykorzystywane są w tym procesie. W chwili obecnej drukowanie 3d wykorzystywane jest na szerszą skalę w wielu przedsiębiorstwach spełniając różnorakie funkcje oraz zastępując wcześniej stosowane rozwiązania. Przewiduje się przy tym, że trendy te będą się utrzymywać, a z roku na rok wzrastać liczba produkowanych i sprzedawanych drukarek 3d.

Jak działa drukarka 3d i na czym polega drukowanie przestrzenne?

Najogólniej rzecz ujmując, drukowanie przestrzenne polega na tworzeniu przy pomocy specjalnych urządzeń (drukarek 3d) trójwymiarowych przedmiotów w oparciu o przygotowane matryce oraz modele komputerowe. Drukarki 3d wykorzystują w tym celu różnego rodzaju materiały (ABS, nylon, PLA i inne), które podczas ich pracy ulegają obróbce aż do uzyskania pożądanego kształtu. Sam proces polega na zamianie obiektu (modelu) na tysiące mokro warstw, które wykonywane są sukcesywnie, kawałek po kawałku z wybranego materiału eksploatacyjnego. Drukowanie 3D służyć może wielu różnorakim zastosowaniom, które w dużej mierze determinowane są rodzajem konkretnego urządzenia oraz przynależnością do jednej z grup drukarek. Różne będą bowiem możliwości zwykłej, niskobudżetowej drukarki 3d, która służyć ma przede wszystkim zaspokajaniu potrzeb pasjonatów w zaciszu własnego domu, inne też będą możliwości profesjonalnych urządzeń, których ceny sięgać będą dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych.

Drukowanie 3d – chwilowy trend czy nowy standard?

Jeszcze kilka lat temu, odpowiadając na tak postawione pytanie, cytować można było wiele wypowiedzi ekspertów z branży, którzy nie przewidywali drukowaniu przestrzennemu większej przyszłości, a drukarki 3d określali mianem wysokobudżetowych zabawek dla pasjonatów. Optyka jednak zaczęła zmieniać się wraz ze wzrostem popularności tych urządzeń oraz rozwojem firm, które specjalizują się w ich produkcji. Duże znaczenie dla rozwoju technologii miało też postawienie na nią przez kilka dużych, międzynarodowych koncernów. Dzięki ich zainteresowaniu drukarkami 3d wzrosła świadomość społeczeństwa w zakresie tego, czemu mogą one służyć, a ich zakup rozważać zaczęły też konkurencyjne względem tych koncernów podmioty. Pozwoliło to napędzić rynek drukarek 3d do tego stopnia, że w chwili obecnej bardziej adekwatne jawi się raczej pytanie, w perspektywie ilu lat drukarki 3d uznane zostaną za standard wyposażenia w wielu gałęziach przemysłu.

Więcej informacji na temat systemów druku 3d znajdziesz na cadxpert.pl

 

(tekst i fot. mat. sponsora)