Na ludowo i z żartem

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

Pod takim hasłem w niedzielę 19 IV 2009 r. przy szczelnie wypełnionej sali kinowej HDK wystąpiło, wzbudzając wielokrotnie aplauz, pięć grup Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej z Kapelą i solistami.

Na występ przybyłem około 10 minut przed 17.00 i kupiłem bilety już w 15 rzędzie, jeszcze parę minut i okazało się – biletów brak. O czym to może świadczyć, tylko o tym, że zespół występujący już od ponad 20 lat w Hrubieszowie, na scenach krajowych i zagranicznych cieszy się dużym uznaniem wśród hrubieszowskiej społeczności. Na korytarzach od zgrabnych dziewcząt można było za skromne sumki zakupić gadżety i suweniry z logo czy zdjęciem Zespołu.

Zespół stworzyła i prowadzi od początku p. Grażyna Temporowicz, która chyba była zaskoczona i wzruszona, że tylu zasiadło na widowni widzów, ponieważ kiedy witała wszystkich oraz przedstawiała cel występów tylu grup, to głos lekko drżał i … widać było rumieńce na twarzy.

Zgodnie z humorystycznym tematem koncertu już pierwszy taniec – „Tańce chełmskie” był zaskoczeniem, ponieważ w parach wystąpili dorośli młodzieńcy z … dziewczynami młodszymi i o wiele niższymi. Zakłóceń nie było, wszystko przebiegło płynnie i zgodnie z planem, chociaż obawiałem się, że stałe partnerki mogą wpaść na scenę i odbić swoich partnerów od tańca.

Ale im było już co innego w głowie, ponieważ to, co przedstawiły w następnym występie w „Tańcach górali żywieckich” w oparciu o nowoczesne brzmienie i układy taneczno – ruchowe, poruszyło „góralsko – hrubieszowską” publiczność, nagradzając występujących długimi, głośnymi oklaskami.

Kolejny taniec to „Tańce lasowieckie” oraz piosenka zespołu „Czerwone trzewiki”. Następnie zespół zaprezentował „Tańce przeworskie” i „Tańce Lachów Sądeckich”, i tu znowu nastąpiło zaskoczenie, ponieważ chłopcy przebrani za dziewczyny, a dziewczyny za chłopaków bez przeszkód wykonali swoje taneczno – sprawnościowe zadania, wielokrotnie będąc nagradzanymi rytmicznymi oklaskami przez publiczność.

Przez prowadzącego koncert Andrzeja Drożdżaka z Zespołu Szkół nr 4 w Hrubieszowie i jedną z członkiń zespołu został przedstawiony kostium lubelski, w którym grupa taneczna wykonała piękne „Tańce lubelskie”.

Ale co to, na widowni można było wyczuć jakieś oczekiwanie, ciepło, lekkie podniecenie, aparaty fotograficzne i kamery były jeszcze bardziej w pogotowiu, za chwilę sprawa się wyjaśniła, ponieważ na scenie pojawiła się najmłodsza grupa, bo przedszkolna, prezentująca nam „Małego krakowiaka”. Chociaż wśród nich „dość dobrze” prezentowali się dwaj „przerośnięci” przedszkolacy.

Na koniec premiera, suita „Kraków Wschodni” i … wyjście na scenę czterech grup, piąta, najmłodsza grupa przesunęła się obok sceny, ponieważ brakowało już na niej dla nich miejsca.

Owacja, owacja, owacja i dla wielu chyba to wszystko działo się za szybko i za krótko, więc kto wie, może będzie koncert ponowiony (jestem za), tym bardziej, że zespół wyjeżdża 12 sierpnia b.r. na cały miesiąc do Peru i będzie tam reprezentował Polskę i Hrubieszów na czterech międzynarodowych festiwalach. Gospodarze zapewniają wszystko, co na miejscu, ale należy tam dojechać i dolecieć, a to, dla nas Polaków kosztuje, że ho ho! Więc chwała pomysłodawcom, że wpadli na pomysł, że my damy coś dla ludzi, to oni nam też.

Jak zwykle na krańcu bocznym sceny, tancerzom znakomicie przygrywała i śpiewała Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej w składzie: Krzysztof Gumiela – kontrabas, wokal, Paula Abdulla – skrzypce, Grzegorz Szostak – skrzypce, Aleksandra Baraniuk – flet, Piotr Pieniak – klarnet, Jerzy Wróblewski – akordeon, Grzegorz Piszcz – akordeon, Artur Mirocki, Katarzyna Matwis, Małgorzata Bielecka, Agata Lisiczyńska i Paulina (wszystkie wokal).

Taniec współczesny przygotowały: Paulina Koc, Paulina Banaszek, Martyna Temporowicz, Oliwia Nowak, Paulina Skorupska.

Koncert przygotowali:
1. Scenariusz i choreografia – p. Grażyna Temporowicz
2. Muzyka i przygotowanie wokalne – p. Krzysztof Gumiela
3. Przygotowanie kostiumów – p. Monika Skrobańska
4. Akustyka – p. Krzysztof Zawisza.

Opracował – mak

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009