28 września 2023

Nagroda i wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dla Małgorzaty i Daniela

Właśnie zakończyła się XXV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „U progu Kresów”, którego celem jest rozbudzanie wrażliwości literackiej oraz integracja rozproszonego środowiska literackiego Kresowian i zachęta do nieustanego utrwalania historii Kresów we współczesnej literaturze.

Reklamy

Jego pomysłodawcą i nieustannym organizatorem jest Krzysztof Kołtun wybitny poeta, animator kultury w Chełmie, etnograf i antykwariusz prowadzący ze wszech miar wyjątkowy Antykwariat Kresowy w tym mieście. Tegoroczny konkurs ogłoszony wspólnie z Nadbużańskim Towarzystwem Kultury – Środowiska Rodzin Kresowych w Chełmie wiązał się z osobą poety – “WACŁAW IWANIUK 1912-2012” Chełm, Równe, Toronto…

W tegorocznej edycji oceniano 139 wierszy, nie tylko z Polski. Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się mieszkańcy Hrubieszowa i okolic.

Reklamy

Po wnikliwej ocenie Jury w składzie:

1. Maria Gron – przewodnicząca

Reklamy

2. Alicja Czemerys

3. Krzysztof Kołtun

4. Barbara Oleszczuk


Przyznało następujące nagrody. W kategorii poezji kresowej:

I nagrodę – Teresie Parynie (godło Struna) z Przemyśla za zestaw wierszy

II nagrodę – Jerzemu Winiarskiemu (g. Lwów) z Krakowa za zestaw wierszy

III nagrodę – Barbarze Rachowskiej (g. Jaśmina) ze Zduńskiej Woli za wiersze „Hej przyjacielu” i „Wileński odpust na św. Kazimierza”

III nagrodę – Małgorzacie Skowron (g. Frezja) z Hrubieszowa za wiersze „Kresowy pamiętnik” i „Podolskie echo”

oraz wyróżnienia:

Krystynie Igras (g. Brzoza) z Chełma za wiersz „Obudzić wiosnę w ludzkich sercach”

Henryce Dederko (g. Klon) z Czułczyc za zestaw wierszy

Adrianowi Wacławowi Brzózce (g. Barka) z Kazimierza Dolnego za wiersz „Bolesne wspomnienia”
 
Dyplomy honorowe:

Tadeuszowi Charmuszko (g. Piegża) z Suwałk za wiersz „Cisza”

Ryszardowi „Sidor” Sidorkiewiczowi (g. Poraj) z Olsztyna za wiersz „Róże”

Andrzejowi Niemcowi (g. Andrea) z Rudy Opalin za wiersz „Brzoza”


W kategorii poezji o Wacławie Iwaniuku – w stulecie urodzin:

I nagrodę – Marii Stefanik (g. Nemezis) z Żarnowca za wiersze „W ogrodzie ojca” i „Wygnany wrócę”

Oraz wyróżnienia:

Danielowi Buchowieckiemu – (g. Bel.Fer) z Czerniczyna, hrubieszowskiemu nauczycielowi z ZS nr 1 i PZPSW  za wiersz „Odys spóźniony”

Lucynie Lipińskiej (g. Aleksandra) z Rejowca Fabrycznego za wiersz „Wspomnienie na wietrze”


Część uroczystości odbywała się w chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Tu m.in. Jan Wolski – pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego autor książki „Wacław Iwaniuk. Szkice do portretu emigracyjnego poety” przedstawił wnikliwy wykład na temat tego nietuzinkowego poety, ujmując przy tym zebranych otwartością, humorem oraz swoją wiedzą.

Nowe, nasycone ekspresją wiersze zaprezentował również przemyski muzealnik i poeta Mariusz Olbromski.

Historię konkursu przedstawiła Jadwiga Krasnodębska, która była  również naszym przewodnikiem podczas spaceru po Chełmskim Rynku.

Finał konkursu i prezentacja laureatów nastąpił w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Wiersze wielkich romantyków przy akompaniamencie gitary zaśpiewał skromny i utalentowany artysta Marek Miszczuk.

W bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w Chełmie, do której uczęszczał bohater tegorocznej edycji konkursu, uczniowie odczytali kilka wierszy poety. Spotkanie zakończyło się wspaniałą kresową biesiadą ze śpiewem na ustach, który zainicjował sam gospodarz Krzysztof Kołtun.

 

Wszystkich zainteresowanych podróżą sentymentalną po Kresach i poznaniem tych,  dla których przeszłość i genealogia stanowią największą wartość zachęcam do odwiedzenia stron

www.antykwariat-kresowy.pl. i www.rymacze.pl


Organizatorzy i Jury XXV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „U progu Kresów” składają serdeczne podziękowania wszystkim autorom za pracę twórczą, wzbogacenie dziedzictwa kulturowego i literackiego Kresów w XXI wieku a szczególnie za ratowanie pamięć o poecie emigracyjnym Wacławie Iwaniuku –  poniekąd chełmianinie. 

Pragną również przekazać jako dokument literacki zgromadzone na konkursie utwory poświęcone Wacławowi  Iwaniukowi do Muzeum Literatury w Warszawie oraz do Redakcji Frazy, środowiska Literackiego w Toronto i innych placówek kultury kresowej jako szczególny dokument literacki wielopokoleniowego konkursu w 100–tną rocznicę  urodzin poety.

Dziękujemy mediom, sponsorom, środowisku Rodzin Kresowych oraz wszystkim, którzy od lat wspierają konkurs i tworzą jego niepowtarzalny klimat.

Wiersze znalazły się w tomiku pokonkursowym wydanym przez organizatorów wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną w Chełmie.

Wszystkich zainteresowanych podróżą sentymentalną po Kresach i poznaniem tych,  dla których przeszłość i genealogia stanowią największą wartość zachęcam do odwiedzenia stron

www.antykwariat-kresowy.pl i www.rymacze.pl

 

Daniel Buchowiecki