25 kwietnia 2024

Nagroda Miasta Hrubieszowa

Pani Grażyna Temporowicz – 20 lat temu założyciel, do dziś choreograf, kierownik artystyczny i organizacyjny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, otrzymała przyznaną przez Kapitułę – Nagrodę Miasta Hrubieszowa – statuetkę króla Władysława Jagiełły wraz z dyplomem i skromną nagrodą pieniężna.

Do nagrody została zgłoszona przez Hrubieszowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne z prezesem mgr inż. Krzysztofem Pirogowiczem.

W uzasadnieniu zgłoszenia czytamy m. in. – „Pani Grażyna Temporowicz – choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, który prowadzi od 20 lat, wychowała rzesze młodych adeptów tańca ludowego. Zaszczepieni bakcylem tańca kontynuują swoją przygodę z folklorem w zespołach studenckich w całej Polsce. W czasie 20 lat działalności przez Zespół przewinęło się 1365 osób. Pani choreograf sama ustawia układy choreograficzne i prowadzi zajęcia taneczne w 5 grupach wiekowych, w których łącznie tańczy 120 osób.

Pani Grażyna zorganizowała wyjazdy Zespołu na Międzynarodowe Festiwale Folklorystyczne do 19 krajów Europy. Zawsze był przyjmowany owacyjnie i i podziwiany za wysoki poziom.

Praca Grażyny Temporowicz polega też na wyszukiwaniu dorobku ludowego ziemi hrubieszowskiej i tym sposobem odkryła na nowo i upowszechniła pieśń napisaną przez Marię Dobrowolską – Cypryszewską w 1918 r. !!! z okazji otwarcia polskiego gimnazjum w Hrubieszowie p.t. „Hrubieszowska Ty Ziemico”. Pieśń stała się hymnem Zespołu i Ziemi Hrubieszowskiej.

Dowodem na ogromny wkład pracy i zaangażowanie choreografa jest opracowanie osiemnastu autorskich suit tanecznych z różnych regionów Polski. Staraniem i konsekwencją pracy p. Grażyny jest powstanie przy Zespole kapeli ludowej. Wszystkie tańce, które zespół ma w swoim repertuarze wykonywane są z tą kapelą.
Przed 20 laty, kiedy tworzony był Zespół nie było żadnych kostiumów ludowych. Dzięki p. Grażynie i wsparciu władz samorządowych miasta Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego obecnie zespół posiada komplety kostiumów z 18 regionów Polski.

Największym wydarzeniem w życiu Zespołu był fakt, iż w grudniu 2000 r. zatańczyli dla Papieża Polaka Jana Pawła II w Watykanie.

Dzięki kontaktom p. choreograf Hrubieszów gościł u siebie zespoły folklorystyczne z różnych krajów m.in. z Macedonii, Serbii, Indii, Hiszpanii, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Włoch i Gruzji w ramach imprezy „Europa na ludowo”.
Ogromny wkład pracy i profesjonalizm choreografa przyczynił się do zdobycia certyfikatu Międzynarodowej Federacji Tańca C.I.O.F.F., który umożliwia Zespołowi reprezentowanie Polski na festiwalach folklorystycznych na całym świecie.

Podejmowane działania przez p. Grażynę mają znaczący wpływ na edukację dzieci i młodzieży oraz społeczność lokalną. Zespół, którym kieruje nabiera pełniejszych barw, dostarcza wspaniałych wrażeń artystycznych. Jest wizytówką miasta, powiatu i województwa lubelskiego, jak również ambasadorem kultury polskiej”.

Na podstawie regulaminu przyznania nagrody i zapoznaniu się z wnioskiem w/w stowarzyszenia w dniu 20 listopada 2007 r. Kapituła Nagrody Miasta Hrubieszowa – Statuetki Króla Władysława Jagiełły w składzie byłych laureatów tej nagrody: Alfreda Przybysza – przewodniczący, Haliny Kurek – biblioteka miejska, Stanisławy Burdy, ks. Kazimierza Gawlika, Jerzego Krzyżewskiego i Marka Ambroży Kitlińskiego, jednogłośnie przyznała w/w nagrodę kandydatce i upoważniła Burmistrza Miasta p. Zbigniewa Doleckiego i przewodniczącego Kapituły do wręczenia nagrody p. Grażynie Temporowicz dnia 24 listopada 2007 r. podczas Jubileuszowego Koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. I tak się stało.

Warto wspomnieć, że od 19 lat z p. G. Temporowicz i Zespołem współpracuje jako akompaniatorka p. Łucja Watras, a od 15 lat p. Krzysztof Gumiela jako kierownik muzyczny.

Pani Grażyno lubiehrubie gratuluje i życzy dalszych sukcesów !

***

Dotychczasowi laureaci nagrody:

I. Zespoły i instytucje itp.
1. Miejska Biblioteka Publiczna
2. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej
3. Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie
II. Osoby indywidualne:
1. Jerzy Buzek – premier, patron 600 – lecia Hrubieszowa
2. bp Jan Śrutwa
3. bp Sławoj Głódź
4. ks. Andrzej Puzon – działacz wszechstronny
5. ks. Kazimierz Gawlik – działacz wszechstronny
6. prof. Andrzej Kokowski – archeolog w ziemi hrubieszowskiej
7. prof. Wiktor Zin – architekt, artysta „piórkiem i węglem”, pisarz
8. Stanisława Burda – poetka, nauczycielka
9. Jerzy Krzyżewski – regionalista, przew. TRH
10. Alfred Przybysz – działacz kultury, artysta rysunku i grafiki
11. Marek Ambroży Kitliński – animator i propagator kultury fizycznej i sportu
i 12. Grażyna Temporowicz – choreograf, twórca, kierownik artystyczny

Wybrał i opracował – mak

Na zdjęciach – laureatka nagrody Grażyna Temporowicz (zdjęcia wykonała Iza Zin).

zobacz zdjęcia >>