Najbezpieczniejsze zamki do drzwi

Drzwi antywłamaniowe to podstawowy element ochrony przeciwko włamywaczom. To one przede wszystkim bronią dostępu do naszego mieszkania lub domu, dlatego warto zadbać o to, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Istotnym aspektem wyboru drzwi antywłamaniowych jest odpowiedni zamek, ale nie można zapominać także o bezpiecznym i solidnym materiale z którego mają być zrobione.

Reklamy

 

Wybierając drzwi antywłamaniowe, warto zwrócić uwagę na inne elementy ochrony mienia, które sprawią, że nasze mieszkanie będzie jeszcze bezpieczniejsze, takie jak systemy monitoringu i elektrozaczep.

Jak wybrać odpowiedni zamek do drzwi?

Bezpieczny zamek w drzwiach, szczególnie wejściowych, powinien maksymalnie utrudnić i spowolnić ewentualną próbę ich sforsowania. Na rynku dostępnych jest około 1500 rodzajów zamków – można je podzielić na dwie główne grupy: posiadające atest i te bez atestu. Dodatkowo, mogą być wyposażone w alarm mogący w razie potrzeby powiadomić właściciela o włamaniu. Pewniejszymi zamkami są oczywiście zamki atestowane przez Zakład Kryminalistyki Komendy Głównej Policji, Instytut Mechaniki Precyzyjnej lub Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Wyposażenia Budownictwa „Metalplast”. Częstą praktyką wśród włamywaczy jest rozwiercanie zamka w miejscach czułych. Niezabezpieczone przed tym zamki w takiej sytuacji stają się bezużyteczne. Druga grupa zamków posiada w tych miejscach np. kulki, po których wiertło się ześlizguje. Warto także zwrócić uwagę na możliwe sposoby dorobienia klucza. Niestety elementy atestowane mogą być serwisowane tylko przez producenta lub w miejscach przez niego upoważnionych za okazaniem karty zakupu. Zamki wiodących producentów mogą być przystosowane także do współpracy z alarmami lub mieć taki alarm wbudowany – aktywuje się on w momencie wykrycia siłowej próby otwarcia drzwi.

Dodatkowe elementy zabezpieczające drzwi

Ciekawym elementem, w który mogą zostać wyposażone drzwi w celu zwiększenia ich bezpieczeństwa, jest tzw. zapornica. Jest to urządzenie zastępujące łańcuch, posiadające połączenie z alarmem, który dodatkowo podnosi poziom zabezpieczenia mienia. Coraz częściej wykorzystywanym elementem jest zestaw monitoringu. Najczęściej składa się z centrali oraz kilku kamer umieszczonych w newralgicznych miejscach posesji. Warte uwagi są także elektrozaczepy występujące w dwóch rodzajach: NC (umożliwiają otwarcie drzwi po podaniu napięcia na wewnętrzną cewkę) i NO (odblokowują drzwi w momencie zaniku prądu zasilającego wbudowaną cewkę).

Czytaj także: Kiedy warto zadbać o monitoring domu?

 

 

tekst i fot. mat. sponsora