Najlepsze lekkoatletki w historii Szkoły Odzieżowej

W kilku rozdziałach przedstawiłem w oparciu o kroniki szkolne ogólną historię Szkoły Odzieżowej w Hrubieszowie. W tym opracowaniu przypominam najlepsze dziewczyny, które umiejętnie godziły naukę z trenowaniem lekkoatletyki, i w której osiągnęły wiele znaczących sukcesów oraz wyników.

Reklamy

***

Najlepsze dziewczęta w historii Szkoły Odzieżowej w LA:

1. Dorota Brzozowska – w szkole w latach 1986/1989

Osiągnięcia sportowe tylko podczas nauki w tej szkole:

– W barwach Polski – Brązowy medal w sztafecie 4×100 m. i szóste miejsce na 100 m. – 12,17 (wiatr -0,2) podczas Młodzieżowych Zawodów Przyjaźni na Węgrzech (12-14 08 1988 r.), 200 m. – 6. el. 25,34 (-0,4)

– Złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych w Pile 23 07 1988 r. na 100 m. – 12,18 (+1,0);

– Złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych w Pile 25 07 1988 r. na 200 m. – 25,55 (+0,2);

– Srebrny medal na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorek w Warszawie 29 01 1989 r. na 60 m. – 7,83;

– brązowy medal – Nadzieje Olimpijskie (do 19 lat) 10 06 1989 r. Zielona Góra 100 m. – 12,39;

– Złote medale podczas Mistrzostw Polski Juniorek LZS w Rzeszowie w 1988 r. na 100 m. – 12,29 i 200 m. – 25,55;

– Złote medale podczas Mistrzostw Polski Juniorek LZS w Warszawie w 1989 r. na 100 m. – 12,19 i 200 m. – 25,34;

– IV miejsce podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w Warszawie w 1988 r. na 60 m. – 7,94

– V miejsce podczas Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w 1986 r. w sztafecie olimpijskiej (800-400-200-100 m. );

– V miejsce podczas XVI Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży (Mistrzostw Polski Juniorek) w Kielcach 28 07 1989 r. na 100 m. – 12,32;

– IX miejsce podczas Mistrzostw Polski Juniorek w Kielcach w 1989 r. na 200 m. – 25,46 ;

– Mecz juniorów (do lat 18) Polska – Rumunia w Krakowie 03 09 1988 r. 3. 100 m. – 12,42 (-2,7) i 2. – 4 x 100 m. – 47,91

– Memoriał J. Kusocińskiego 18 06 1989 r. Warszawa 8 miej. 100 m. – 12,33;

– IX miejsce w 1987 r., I – wsze w 1988, VIII w 1989 r. w plebiscytach na najlepszych sportowców woj. zamojskiego;

2. Małgorzata Klik – 1995/1999

Osiągnięcia tylko podczas nauki w tej szkole:

– Zajęła V miejsce na 1000 m. – 3:03,66 podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w 1996 r. w Spale;

– Osiągnęła metę na V miejscu w biegu na 2 km. – 8:22 podczas Przełajowych Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w 1996 r. w Toruniu;

– Zajęła VI miejsce na 1500 m. – 4:37,05 podczas Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w 1996 r. w Bydgoszczy;

– Zajęła VIII miejsce na 3 km. podczas Przełajowych Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w 1997 r. w Raduczy;

– Zajęła VIII miejsce na 3000 m. – 10:16,07 podczas Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w 1997 r. w Krakowie;

– Zdobyła SREBRNY MEDAL na 1500 m. – 4:44,34 podczas Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych LZS w 1997 r. w Siedlcach

– Wywalczyła 5 miejsce w biegu na 3000 m – 10:37,73 podczas Mistrzostw Polski Juniorów LZS w

– Zdobyła VI miejsce w biegu na 3 km. podczas Przełajowych Mistrzostw Polski Juniorek LZS w Strzelcach Krajeńskich w1998 r.

– Zajęła VII miejsce na dystansie 2000 m. podczas Przełajowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych LZS w Stargardzie w 1997 r.

– Wygrała główne Biegi Uliczne np. w Werbkowicach w1998 r. i od Jeziora do Jeziora oraz wiele biegów młodzieżowych

3. Maria Głowacz – 1991/1995

Osiągnięcia tylko podczas nauki w tej szkole:

– VII miejsce w sztafecie 4 x 400 m. – 4:13,43 podczas Mistrzostw Polski Juniorów w 1995 r. w Krakowie;

– BRĄZOWA MEDALISTKA w biegu na 3000 m. – 10:41,97 podczas Mistrzostw Polski Juniorów LZS w 1994 r. w Suwałkach;

– I miejsce podczas Mistrzostw Makroregionu Kielcach w 1995 r. na 3000 m – 10:27,46

– zwyciężyła w ogólnopolskim biegu od jeziora Łukcie do Jeziora Krasne w 1995 r.

– zajęła 4 miejsce w biegu głównym „Unii Horodelskiej” w 1993 r., 5-te w 1994 r. i 6.w 1995 r.

– Wywalczyła 4 lokatę w Biegu Głównym w Werbkowicach w 1994 r.

– uczestniczka Przełajowych Mistrzostw Polski Juniorek, OOM i LZS

4. Elżbieta Horoszko – 1977/1980

– Brązowa medalistka Mistrzostw Polski Juniorek LZS w biegu na 400 m – 58,4 w Sopocie w 1984 r. i 6-te na 400m.p.pł.

– uczestniczka Mistrzostw Polski Juniorek

– Mistrzyni województwa zamojskiego w biegach krótkich

– rekord życiowy na 200 m – 25,2sek.

5. Małgorzata Bolek

– 8 miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek w sztafecie 4×100 m. 16 07 1993 r. w Warszawie

– 4 miejsce na 100 m.p.pł. podczas Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych LZS w Suwałkach w 1994 r.

– Mistrzyni województwa zamojskiego w biegach przez płotki i w sztafecie 4 x 100 m.

– rekord życiowy na 100 m. p. pł. – 15,38 w 1994 r.

6. Beata Mech – 1988/1992

– 4 miejsce w I –wszym i 7-me w II – gim biegu głównym Unii Horodelskiej w 1991 i 1992 r.

– uczestniczka Przełajowych Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorek Młodszych oraz LZS

– Czołowa zawodniczka w biegach ulicznych i przełajowych woj. .zamojskiego

7. Marcelina Serwan – 1994/1998

– uczestniczka OOM w biegach przełajowych w 1995 r. oraz LZS

– wygrywała lub zajmowała czołowe miejsca w biegach ulicznych

– Czołowa zawodniczka woj. zamojskiego w biegach przez płotki

– rekord życiowy na 400 m. przez płotki 1:07,12 w 1997 r.

8. Dorota Kowalczuk – 1978/1981

– Uczestniczka Mistrzostw Polski LZS Juniorek w skoku wzwyż

– Mistrzyni województwa zamojskiego w skoku wzwyż w 1979 r.

– rekord życiowy w skoku wzwyż – 1.61 m.

9. Gabriela Iwańczuk – 1981/1984

– zajęła punktowane miejsce podczas OOM przełajach w Pile w1982 r.

– Czołowa zawodniczka w biegach ulicznych, przełajowych woj. zamojskiego

– rekord życiowy 500 m – 1:22,4 – 1982 r.

10. Elżbieta Sienkiewicz – 1981/1984

– Czołowa zawodniczka w biegach krótkich i przez płotki woj. zamojskiego

– rekord życiowy na 200 m. p.pł. – 32,2 w 1982 r.

Uwaga – To jest moja kolejność, oczywiście, każdy może mieć własne zdanie.

Tak się złożyło, że te wszystkie dziewczęta trenowały pod okiem autora tego opracowania, gdyby nie ich chęci i zaangażowanie taka lista by nie powstała, za co im serdecznie dziękuję.

Dziękuję również całemu Gronu Pedagogicznemu oraz Dyrekcji Szkolnej – szczególnie p. Lucynie Piątkowskiej oraz nauczycielkom wychowania fizycznego tej szkoły p. Krystynie Bobryk i p. Krystynie Lebiedowicz za wieloletnią współpracę, która przyniosła efekty takie jakie widać !

Inni czołowi sportowcy z tej szkoły:

Dziewczęta:

Djabin Dorota, Dudek Albina, Grządkowska Barbara, Izmajłowska Irena, Kaczmarczyk Agata, Kliszcz Małgorzata, Kucińska Beata, Łomańska Dorota, Mizerska Barbara, Mrozowska Marta, Tyrka Michalina, Szumiata Monika, Zalewska Edyta, Zielińska Aleksandra, Ziółkowska Anna, Klik Dorota, Barbara Jurek, Marta Więch, itd.

Chłopcy:

Cios Andrzej, Cierech Tomasz, Domagała Marek, Fila Sławomir, Kisielewski Krzysztof, Kozdrój Witold, Magdziarz Robert, Małecki Jarosław, Maruta Piotr, Wołodkiewicz Zbigniew, Paradowski Roman, Salewski Andrzej, Sobczuk Sylwester, Spryszak Waldemar, Szmyt Sławomir, Turowski Marek, Wasyna Marcin, Wołos Jacek, Michał Furlepa, Marcin Nosek, Sylwester Sitarczuk, Bartłomiej Marciniak, Adam Bańka, itd. (kolejność przypadkowa)

***

Opracował
Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Dorota Brzozowska (po mężu/koszykarzu – Fojcik) – po Unii Hrubieszów udanie jeszcze przez wiele lat reprezentowała Start Lublin i Unię Tarnów.