Najlepsze seriale historyczne – top 9

Seriale historyczne dają ogromne pole do popisu scenarzystom i reżyserom. Historie oparte na przeszłych wydarzeniach wydają się widzowi bardziej realne, przez co bardziej interesujące. Na fakty historyczne często należy patrzeć przez palce, ale fabuła zazwyczaj pozostaje wyśmienita.

Reklamy

 

Seriale historyczne – top 9

 

Dynastia Tudorów – historia kontrowersji

Dynastia Tudorów opowiada historię panowania Henryka VIII, czyli najbardziej kontrowersyjnego króla Anglii. Znany z bujnego życia miłosnego sprzeciwił się papieżowi i ustanowił samego siebie w pozycji władcy kościoła. Dzięki tej postaci serial zyskuje współczesną dynamikę, ale jednocześnie epatuje seksem i przemocą, które faktycznie miały miejsce na dworze.

Rodzina Borgiów  – rodzinna mafia

Kontrowersyjne seriale historyczne to domena stacji HBO. Po udanej historii Henryka VIII, przyszedł czas na historię prosto zza bram Watykanu. Tym razem pod lupę została wzięta rodzina Borigiów, nazywana pierwszą mafią w historii Włoch. Nie byłoby to aż tak dziwne, gdyby na jej czele nie stał sam papież Aleksander VI, który ani rodziny, ani tym bardziej kochanek, mieć nie powinien.

Reklamy

The Crown – serial historyczny o monarchii

130 milionów dolarów przeznaczonych na produkcję tego serialu historycznego zaowocowało perfekcyjną scenografią, idealnie dopasowanymi kostiumami, ale przede wszystkim świetnie skrojoną fabułą. Nie ma się czemu dziwić, w końcu serial historyczny opowiadający o najbardziej znanej królowej na świecie nie mógł  mieć okrojonego budżetu.

Wikingowie – najeźdźcy Europy

Bardzo dobrze odtworzone realia i ciekawa fabuła spowodowały, że początkowo niezbyt wysokobudżetowy serial historyczny został doceniony przez duże rzesze odbiorców. Historia legendarnego Ragnara Lodbroka i jego synów wypełniona jest po brzegi normańskimi legendami i krwawymi scenami batalistycznymi, łącząc w sobie fakty historyczne z interesującymi fikcyjnymi wątkami.

Rzym – między republiką a cesarstwem

Akcja Rzymu toczy się podczas rozpadu Republiki Rzymskiej i powstania Cesarstwa, gdy do władzy dochodzi Juliusz Cezar. Wątki polityczne są tu pokazane ogólnikowo, scenarzyści pragnęli przede wszystkim przedstawić realia życia w tamtych czasach na podstawie historii dwóch legionistów – Lucjusza Vorenus oraz Tytusa Pullo

Spartacus – brutalny serial historyczny

Serial stylizowany na 300, w którym najważniejszymi elementami jest krew, agresja, seks i nagość. Skupia się przede wszystkim na życiu gladiatorów, wątki prawdziwie historyczne wprowadzone są dopiero w ostatnim z sezonów.

Kompania Braci – działania armii amerykańskiej w Europie

Kampania Braci to serial historyczny o losach II wojny światowej, a szczególnie Kompanii E, 506, Spadochronowego Pułku Piechoty 101 i Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonej, których działania miały miejsce na terenie Europy. Serial oparty jest na książce Stephena E. Ambrose’a i został wielokrotnie doceniony przez widzów i krytyków na całym świecie.

Pacyfik – II wojna światowa na Pacyfiku

Mamy tutaj do czynienia z kolejnym serialem historycznym, który rozgrywa się na tle II wojny światowej. Trzej żołnierze amerykańskiej Piechoty Morskiej walczą na między innymi o Guadalcanal, przylądek Gloucester czy Okinawę. Scenariusz został oparty na wielu książkowych, potwierdzonych historycznie źródłach.

Czas Honoru – polski serial historyczny

Polski akcent w rankingu seriali historycznych. Czas Honoru opowiada o Cichociemnych, czyli dywersantach, którzy po przeszkoleniu w Anglii wracają do okupowanej przez nazistów ojczyzny, aby konspiracyjnie walczyć o wolność kraju.

 

fot. mat. sponsora