Najpiękniejsze plaże w Hiszpanii

Niezmiennie od wielu lat Hiszpania pozostaje jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych w Europie. Doskonałe warunki klimatyczne, wiele słonecznych dni w ciągu całego roku i małe ryzyko występowania opadów deszczu sprawiają, że na hiszpańskich plażach od kwietnia do października plażują wczasowicze. W Hiszpanii znajdziemy mnóstwo pięknych plaż, z których wiele posiada certyfikat Błękitnej Flagi. Sprawdźmy, które z nich są najlepsze i gdzie się znajdują.

Reklamy

 

Playa de Las Catedrales

Plaża Katedr, czyli Playa de Las Catedrales, znajduje się w Galicji, w gminie Ribadeo i jest plażą unikatową. Jednocześnie ustanowiono ją pomnikiem przyrody, z racji tego, że ma wiele naturalnie powstałych zatoczek, łuków i jaskiń. Jej krajobraz zmienia się w zależności od przypływów i odpływów morza. Oferuje turystom krystalicznie czystą wodę, biały, drobny piasek i niezapomniane widoki na formacje skalne. Liczy sobie ponad 900 metrów długości. To znakomity plener dla fotografów.

Galicja ma i inne – największe i najpiękniejsze – plaże odznaczone certyfikatem Błękitnej Flagi – jest ich ponad 140.

Playa de Isla Canela

Na wyspie Canela, znajdującej się u ujścia rzeki Gwadiany, oddzielającej Hiszpanię od Portugalii, znajduje się piękna plaża – Playa de Isla Canela. Liczy sobie aż 7 km długości i pokryta jest złotym piaskiem. Plaża wychodzi na Zatokę Kadyksu.

Playa de La Concha

W San Sebastian, w Kraju Basków istnieje wyróżniająca się piaszczystym, złotym piaskiem i integralnym połączeniem ze środowiskiem miejskim plaża La Concha (Playa La Concha), która ma prawie półtorej mili. Spokojne wody o niebieskiej barwie w połączeniu z piaszczystym brzegiem powodują, że można tu komfortowo wypoczywać wraz z całą rodziną.

Playa de Rodas

W skład Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji wchodzą trzy wyspy Cíes: Sur o de San Martiño, Del Medio o do Farol i Norte o Monteagudo. Archipelag Cies leży na północno-zachodnim wybrzeżu Hiszpanii. Wyspy te nazywano Wyspami Bogów i porównuje się je do Karaibów. Znajdziemy tu jedną z najpiękniejszych plaż nie tylko w Hiszpanii, ale i w skali globalnej. Mowa o Playa de Rodas. Została ona ogłoszona przez magazyn „The Guardian” najpiękniejszą plażą świata. Na wyspę można dostać się wyłącznie promem z Vigo, Kangas lub Vaiony. Co ciekawe, każdego dnia wyspę może odwiedzić zaledwie 2200 osób. W ten sposób jest ona chroniona przed masową turystyką. Stanowi rezerwat przyrody, gdzie np. za zaśmiecanie plaży grożą wysokie mandaty.

Playa de Sotavento

Na niewielkiej Fuerteventurze, w archipelagu Wysp Kanaryjskich, mieści się plaża Sotavento (Playa de Sotavento) – istna oaza dla turystów, gdzie turkusowy odcień wód oceanu kontrastuje z białym piaskiem. Plaża stwarza nie tylko znakomite warunki do wypoczynku, ale i do uprawiania takich sportów jak windsurfing lub kitesurfing.

Playa de Santa Cristina

W imprezowym kurorcie w Lloret de Mar w Katalonii można wypoczywać na pięknej plaży Playa de Santa Cristina. Uroku dodają jej przede wszystkim rosnące na wysokich klifach śródziemnomorskie sosny, dzięki którym krajobrazy wokół odznaczają się dzikim charakterem. W pobliżu Tarragony, Lloret de Mar, Tossy de Mar i Salou można znaleźć ponad 100 plaż miejskich i pozamiejskich, na których dumnie powiewają Błękitne Flagi.

La Playa de Maspalomas

Na Gran Canaria, w San Bartolomé de Tirajana, w pobliżu wydm i Charca de Maspalomas znajduje się plaża La Playa Maspalomas. Naturalne wybrzeże utworzyło jedną z najlepszych w kraju plaż, z krystalicznie czystą wodą.

Playa de Bolonia

Szeroka plaża w Bolonii rozciąga się pomiędzy górami San Bartolomé i Sierra de Plata, w odległości około 20 kilometrów od miasta Tarifa. Plaża jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Hiszpanii. To poza tym jedna z niewielu dziewiczych plaż, które nadal zachowują swój charakter. Ma około 4 km długości, biały piasek i czystą wodę. Można zwiedzać w pobliżu ruiny starożytnego miasta Baelo Claudia.

Przy dobrej pogodzie z plaży Playa de Bolonia widać afrykańskie wybrzeże, które znajduje się w niewielkiej odległości od tego miejsca. Szeroka plaża z miękkim, złotym piaskiem tworzy wręcz bajkowe krajobrazy. Jest tu bardzo spokojnie i nie ma żadnych hoteli, dlatego można się nią do woli rozkoszować. Cechą charakterystyczną plaży Playa de Bolonia są wydmy liczące sobie nawet kilkadziesiąt metrów.

Playa de Ses Illetes

Najwyższe noty w rankingach najpiękniejszych hiszpańskich plaż zajmuje plaża Playa de Ses Illetes na Formenterze w archipelagu Balearów. Na niewielkiej wyspie Formentera, położonej obok Ibizy, warto jest odkryć też małą plażę Cala Saona o przepięknym kształcie. Turkusowa zatoka, otoczona czerwonymi skałami przylega do tchnącej spokojem plaży z białym piaskiem.

Więcej na temat najpiękniejszych plaż Hiszpanii (Las playas más bellas de España) przeczytacie w artykule: https://www.hermosaespana.es/las-10-playas-mas-bellas-de-espana/. Blog ten przybliża najładniejsze plaże hiszpańskie, jak i najciekawsze miejsca, jakie można zobaczyć w tym kraju: https://www.hermosaespana.es.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)