30 września 2023

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Pielęgnacja ogrodu wymaga sporo czasu i odpowiednich narzędzi. Nawet pięknie i równo przystrzyżona trawa nie rośnie tak sama. Do wszystkiego potrzeba trochę wiedzy i odpowiednich narzędzi.

Reklamy

 

Narzędzia do pielęgnacji ogrodu – kosiarki do trawy

Podstawowym narzędziem, które musi posiadać każda osoba mająca ogród, jest kosiarka do trawy. Kosiarki występują w różnych wariantach zasilania silników. 

Najtańsze z nich to kosiarki elektryczne. Wymagają stałego podłączenia do sieci – czyli ograniczają użytkowanie do długości kabla od przedłużacza. Ponadto trzeba przy koszeniu uważać, aby nie najechać przewodu, ponieważ grozi to porażeniem prądem elektrycznym. Kosiarki elektryczne są też mniej wydajne niż wersje z silnikiem spalinowym i nadają się raczej do mniejszych ogrodów. Kosiarki akumulatorowe również nie są bardzo wydajne. Są one jednak wygodniejsze od wersji elektrycznej, ponieważ ich użytkowników nie ograniczają kable. Zasada działania jest w nich taka sama.

Reklamy

Kosiarki z silnikiem spalinowym to zdecydowanie najwygodniejsze urządzenia. Operator kosiarki spalinowej nie musi martwić się o kabel czy stan naładowania baterii, musi po prostu dolewać benzyny i oleju silnikowego. Bardzo ważne w przypadku kosiarek spalinowych jest regularne dolewanie oleju silnikowego, ponieważ łatwo uszkodzić silnik, kiedy nie jest odpowiednio smarowany. Pamiętać też należy o obowiązkowej wymianie oleju na początku sezonu.

Zobacz: https://mtdsklep.pl/kosiarki/kosiarki-spalinowe-z-napedem.html

Reklamy

Kosiarki spalinowe mogą być również wyposażone w napęd kół. Zdecydowanie ułatwia to pracę operatora, który wtedy musi tylko pilnować prawidłowego toru koszenia. Kosiarka spalinowa z napędem bez wątpienia sprawdzi się nie tylko w przydomowych ogródkach, ale także w profesjonalnym użyciu.

Kosiarki traktorki przeznaczone są do dużych powierzchni koszenia. Używane są raczej w przemysłowym charakterze, chociaż są również tańsze wersje do użytku prywatnego. Urządzenia są bardzo wygodne – operator steruje wtedy kosiarką z pozycji siedzącej jednak ich ceny są bardzo wysokie, a w małych ogrodach będą one po prostu niepraktyczne. Kosiarki traktorki można również zima wykorzystać do odśnieżania posesji dokładając do nich dodatkowy element do usuwania śniegu.

Wśród urządzeń do koszenia trawy warto wspomnieć jeszcze o kosach spalinowych i podkaszarkach. Można ich używać zamiennię w stosunku do klasycznych kosiarek, a także równolegle z nimi np. do równego wykoszenia trawy w miejscach niedostępnych dla kosiarki. Podkaszarki idealnie sprawdzą się w wyrównaniu trawy tuż przy ogrodzeniu, a także wokół drzew i rabatek. Te urządzenia również znajdziemy w wersjach elektrycznych, akumulatorowych i spalinowych.

Pozostałe narzędzia ogrodowe

W ogrodzie poza opisanymi wyżej maszynami nie możemy zapomnieć o narzędziach podstawowych takich jak szpadel czy grabie. Te porostu trzeba mieć zawsze na wyposażeniu. Warto również zaopatrzyć się w system nawadniania ogrodów lub nawet w zwykły wąż ogrodowy z końcówką lub zraszaczem do trawy. 

Na porę jesienną bardzo przydatne mogą okazać się dmuchawy i odkurzacze ogrodowe. Te, podobnie jak kosiarki i podkaszarki, również możemy wybrać w trzech wersjach zasilania sprzętu. To naprawdę pomocne urządzenia, które zastąpią użycie grabi do posprzątania liści.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)