Nasza „mała ojczyzna” Hrubieszów – biblioteka zaczyna dokumentować na dużą skalę

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie zaprasza wszystkie osoby, które są w posiadaniu zdjęć, pamiętników, zapisków, wspomnień o Hrubieszowie, do tworzenia archiwum, które ma na celu zachowanie wiedzy i pamięci o naszym mieście. Każdy z Państwa może dołożyć coś od siebie, by ta pamięć była jak najpełniejsza.

Reklamy

 

 

Kochani mieszkańcy Hrubieszowa! Mamy wygraną w konkursie projektów Instytutu Książki! Projekt pisaliśmy razem z Ośrodkiem KARTA i nosi on nazwę Nasza „mała ojczyzna” Hrubieszów – wielokulturowa opowieść o mieście w XX wieku tworzona społecznie. Powstał z myślą o wszystkich mieszkańcach Hrubieszowa i ma na celu zachowanie wiedzy i pamięci o naszym mieście. Każdy z Państwa może dołożyć coś od siebie, by ta pamięć była jak najpełniejsza.

Zapraszamy wszystkie osoby, które są w posiadaniu zdjęć, pamiętników, zapisków, wspomnień o naszym mieście, do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie lub do kontaktu telefonicznego 84 696 30 47. Wspomnienia zostaną utrwalone na nagraniu audio, a materiały zeskanowane w dużej rozdzielczości i opisane. Oryginały wrócą do swoich właścicieli.

Reklamy

 

Fotografie dawnego Hrubieszowa zbieramy i skanujemy już od ponad 3 lat. Nagrywamy również wspomnienia jego mieszkańców. Od teraz zajmiemy się tym na szeroką skalę. Przez najbliższe pół roku wraz z Ośrodkiem KARTA będziemy intensywnie pracować nad zgromadzeniem jak największej ilości materiałów dokumentujących historię Hrubieszowa. Z pomocą profesjonalistów – archiwistów z KARTY – odszukamy i zabezpieczymy fotografie, dokumenty i wspomnienia mówiące o przeszłości naszego miasta. Efektem projektu będzie wielowątkowa opowieść o Hrubieszowie oraz wystawa fotografii. A w dalszej perspektywie publikacja w serii KARTY „Małe Ojczyzny”.

 

Dotychczas zgromadzony materiał można przeglądać na stronie hrubieszow.archiwa.org oraz w bibliotece w albumie przygotowanym dla osób niekorzystających z internetu.

Projekt jest realizowany w ramach priorytetu “Partnerstwo publiczno-społeczne” Programu Ministra “Promocja literatury i czytelnictwa”.

 


Info: MBP Hrubieszów