24 kwietnia 2024

Naturalne leki na różne dolegliwości

Każdemu z nas od czasu do czasu doskwiera jakaś choroba, a dolegliwości zazwyczaj zwiększają się wraz z wiekiem. Wiele osób wybiera najprostsze rozwiązanie, a więc udaje się do apteki po odpowiednie lekarstwo. Wadą farmaceutyków są jednak ich skutki uboczne, dlatego warto poszukać również naturalnych środków leczniczych.

Materiał reklamowy 

 

Zioła od wieków stosowane są w medycynie naturalnej. Środki tego typu nie wywołują uciążliwych dla pacjenta skutków ubocznych i pomagają zwalczyć różnego rodzaju choroby. Substancje pochodzenia roślinnego to również często spotykany składnik kosmetyków – nie tylko pomagają skutecznie zadbać o urodę, ale również (a może przede wszystkim) nie powodują reakcji uczuleniowej, dzięki czemu mogą je bezpiecznie stosować również alergicy. O właściwościach ziół można poczytać np. na portal.abczdrowie.pl. Poniżej prezentujemy kilka przykładów roślin działających zbawiennie na nasze zdrowie i urodę.

 

 

Najbardziej cenne dla medycyny są nasiona lnu zwane siemieniem lnianym. Dzięki dużej zawartości związków śluzowych z powodzeniem stosuje się je w chorobie wrzodowej – substancje te pokrywają błony śluzowe w przełyku, żołądku oraz częściowo w dwunastnicy, a tym samym chronią te organy przed szkodliwym działaniem kwasu solnego i zapobiegają powstawaniu odczynu zapalnego. Spożywanie siemienia lnianego ponadto obniża poziom cholesterolu we krwi, a dzięki zawartemu w nasionach błonnikowi – również pomaga pozbyć się problemu z zaparciami.

Len, oprócz właściwości leczniczych, ma również pozytywne działanie na naszą urodę. Olej lniany nawilża skórę i chroni ją przed utratą wilgoci, przez co dłużej zachowuje ona elastyczność. Ponadto reguluje wydzielanie sebum, a co za tym idzie – zapobiega zapychaniu porów i powstawaniu nieestetycznych zaskórników.

Brzoza to drzewo, które popularnie występuje w Polsce. Świeży sok pozyskany z jej pnia, a także młodych liści i pączków zawiera mnóstwo witamin i minerałów, jest też skutecznym środkiem na bóle reumatyczne.Ponadto wzmacnia on układ odpornościowy i zapobiega powstawaniu różnego rodzaju infekcji, z którymi często mamy problem wiosną. W medycynie ludowej od dawna sok brzozowy uznawany jest za skuteczny środek zapobiegający powstawaniu choroby nowotworowej, a przede wszystkim – raka płuc. Dlatego też zaleca się jego stosowanie nałogowym palaczom. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, picie soku z brzozy poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego i może uchronić przed niektórymi chorobami serca.

Zioła zaleca się również po leczeniu radioterapią i chemioterapią. Przy usuwaniu szkodliwych skutków tego typu kuracji pomocne będą aloes, łopian, imbir, jemioła, czy żeń-szeń. Co ciekawe, doświadczenia amerykańskich naukowców wykazują, że w terapii nowotworowej, środkiem łagodzącym negatywne skutki uboczne chemioterapii (jak nudności i wymioty) jest marihuana. W Polsce póki co taka forma leczenia jest niemożliwa, ponieważ nasze prawo pozwala wyłącznie na posiadanie nasion konopi (jedną z najbardziej popularnych jest odmiana Special Queen).

 

fot. mat. sponsora