Nauczycielu, nie daj się wkręcić!

25 kwietnia 2015 r., Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie zorganizowała szkolenie dla nauczycieli o tematyce „Nauczycielu, nie daj się wkręcić!”.

Reklamy


Uczestniczyło w nim 30 nauczycieli różnych typów szkół z terenu powiatu hrubieszowskiego. Zajęcia przeprowadziła pani Joanna Sieklucka, trener II stopnia, superwizor Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA Koło w Lublinie.

Szkolenie dotyczyło szkolnych gier psychologicznych i zachowań manipulacyjnych uczniów. Prezentowana teoria przeplatana była ćwiczeniami praktycznymi. Uczestnicy ćwiczyli w parach, a następnie w grupach techniki nieschematycznego myślenia (opowiadanie o sobie, szukanie podobieństw). Poznali różne gry sytuacyjne (np.: „Drewniana noga”, „Kopnij mnie”), obrazujące zachowania uczniów.

Reklamy

Treści szkolenia skupiały się też na coachingu i relacjach nauczycieli z uczniami i nauczycieli z rodzicami. Uczestnicy dowiedzieli się, że warto stosować analizę transakcyjną i refleksję jako metodę badania komunikacji. Wszyscy wypełniali „Koło samoświadomości”, pracowali z kartami skojarzeniowymi COPE, metaforami, ćwiczyli formułowanie celów i tworzenie wizji coachingowych.

Poznali również sposoby rozwiązywania problemów wychowawczych z wykorzystaniem pedagogiki systemowej, według której oceniamy sytuacje, a nie człowieka. Problemy możemy traktować systemowo i skutecznie szukać ich rozwiązań.

Podczas warsztatów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, nauczyciele poszerzyli swoją wiedzę o nowe metody pracy. Zapoznali się też z najnowszą literaturą przedmiotu, dostępną
w Bibliotece oraz z ofertą wydawniczą KLANZY.

 

 

BP Hrubieszów