Nie pal gumy!

Hrubieszów Globalnym problemem ekologicznym stały się zużyte opony samochodowe, będące jedną z większych, pod względem masy, grupą odpadów na większości kontynentów. Jeszcze kilka lat temu, opony masowo topiono na dnie oceanów, zakopywano, gromadzono na wysypiskach lub porzucano.

Reklamy

***

Reklamy

Uczniowie Zespołu Szkół Nr1 w Hrubieszowie (Katarzyna Adamczuk, Sylwia Domaradzka, Magdalena Hołowacz, Dominika Komza, Ilona Kusztykiewicz, Elżbieta Magdziak, Beata Naworol, Monika Palonka, Marta Szpinda, Agnieszka Śmiałko) wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt.: „Gumowy Surowiec”, którego organizatorem jest Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A.(CUO).

Temat konkursu: Zużyte opony – Gumowy Surowiec. Nie wyrzucaj, odzyskuj, chroń środowisko!

Cel projektu to popularyzowanie właściwego sposobu utylizacji opon.

Globalnym problemem ekologicznym stały się właśnie zużyte opony samochodowe, będące jedną z większych, pod względem masy, grupą odpadów na większości kontynentów. Jeszcze kilka lat temu, opony masowo topiono na dnie oceanów, zakopywano, gromadzono na wysypiskach lub porzucano. W domach jednorodzinnych opony palono w piecach, nie zważając na to, że w tym czasie dochodzi do emisji niezwykle toksycznych związków, które wywołują nowotwory i mają negatywny wpływ na przebieg ciąży.

Konieczna jest zatem selektywna zbiórka opon. Większość odzysku zużytych opon w Polsce realizowana jest poprzez odzysk energetyczny, czyli spalanie w piecach klinkierskich, w cementowniach.

Wiedzą to doskonale uczniowie, którzy przygotowali scenariusz spotu reklamowego oraz przeprowadzili na terenie szkoły kampanię informacyjno – promocyjną na temat sposobu zagospodarowania zużytych opon.

Projekt przebiegał w kilku modułach m.in.: wywiad, scenariusz (zrealizowane pod kryptonimami: Wywiad z Wampirem, Mission Possible, Superprodukcja, Happy End i Dziesięciu Wspaniałych). Zdjęcia udowadniają, że w domowych gospodarstwach gumę można wykorzystać w różnorodny sposób.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 2 grudnia 2009 roku. Szkoła, która zdobędzie najwięcej punktów może otrzymać atrakcyjne nagrody.

Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników i życzymy powodzenia!

Koordynatorem konkursu w naszej szkole jest p. Joanna Koszerny.

***

Info i foto: ZS Nr 1

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009