Nie taka kawa zła jak ją malują

Na temat kawy krąży wiele mitów, które tworzą nieprzychylny obraz tego napoju. Z pewnością każdy z nas kiedyś słyszał, że jest to typowa używka, której powinniśmy unikać, by się nie uzależnić oraz że nie niesie ona zbyt wielu dobrych skutków dla zdrowia. Są to jednak tylko plotki, a kawa posiada ona szereg cennych właściwości.

Reklamy

 

Kawa działa przede wszystkim pobudzająco. Dzieje się tak za sprawą zawartej w niej kofeiny, która z jednej strony przyspiesza bicie serca, z drugiej zaś dodaje goryczy. Jedni nie przepadają za tym smakiem, inni zaś doskonale orientują się w aromatach i poszukują tego gorzkiego posmaku. Picie kawy ma również właściwości wpływające korzystnie na koncentrację i tym samym otwiera umysł na przyswajanie nowych informacji. Tak więc warto sięgać po niego przed każdym wysiłkiem psychicznym, by móc lepiej skupić się na wykonywanej pracy. Ponadto odpowiednie dawki kofeiny w ciągu dnia pobudzają i pozwalają nam zachować energię, szczególnie po nieprzespanej nocy. Faktem jest, że częste zastępowaniu snu kawą nie jest dobrym pomysłem, ponieważ z czasem nasz organizm przyzwyczaja się do tego specyfiku i przestaje na niego reagować, my zaś możemy popaść w przewlekłe zmęczenie. Niemniej jednak, jeśli takie sytuacje występują u nas wyjątkowo, wówczas nie ma przeciwwskazań, by dostarczyć sobie nieco kofeiny. Dodatkowo związek ten stymuluje wydzielanie dopaminy, czyli hormonu odpowiedzialnego nie tylko za energię, ale także za dobre samopoczucie.

Poza pobudzającym działaniem, kawa doskonale zapobiega wszelkim chorobom cywilizacyjnym. W szczególności powinny po nią regularnie sięgać osoby, które są narażone na Alzheimera czy Parkinsona. Ponadto kawa pozwala również uniknąć cukrzycy  typu II. Rozkurczowe działanie kofeiny rozszerza drogi oddechowe, dlatego też sprawdzi się przy alergiach i astmie, gdyż łagodzi napady duszności. Zawarte w kawie antyoksydanty działają antynowotworowo i przeciwzapalnie. Potwierdzone jest również, że w wyniku przyspieszania rytmu serca łagodzi ona ból głowy, który bardzo często wynika ze zbyt niskiego ciśnienia.

Nie można zapomnieć również o właściwościach odchudzających kawy. Jej picie napędza metabolizm i tym samym pozwala szybciej rozkładać tłuszcze, dlatego też przy optymalnej diecie pomoże zrzucić kilka kilogramów.

Oczywiste jest, że nie wszystkie mity na temat kawy są nieprawdziwe. Zdarza się, że kawa szkodzi, ale jest to po prostu wynik zbyt dużych jej ilości. Jeżeli pijemy kilka filiżanek kawy dziennie to z pewnością nam ona nie zaszkodzi, a raczej wpłynie na nas pozytywnie, jednak przy nadciśnieniu czy problemach z żołądkiem warto zachować umiar i pić kawę jedynie sporadycznie.

Wybór kaw można znaleźć na https://www.czasnaherbate.net/kawy-gatunkowe-ziarniste-c-16_29.html.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)