Niezwykła lekcja sportu i historii w ZS nr 4 w Hrubieszowie

Na zaproszenie dyrektora szkoły i nauczycieli wychowania fizycznego w czwartek, 12.05.2011 r. w Zespole Szkół nr 4 w Hrubieszowie w spotkaniu z młodzieżą uczestniczyli: autor książki o hrubieszowskim sporcie p. Marek Ambroży Kitliński, malarz – batalista Stanisław Eugeniusz Bodes oraz rekordzista Polski w biegu halowym na dystansie 5000 m Artur Kern.

Reklamy

i>Na zdjęciu od lewej: dyr ZS nr 4 Alicja Ważna, Marek A. Kitliński, Artur Kern, Stanisław E. Bodes

Reklamy

W świetlicy szkolnej, przy licznie zebranej młodzieży szkolnej, spotkanie otworzyła dyrektor szkoły p. Alicja Ważna, witając tak zacnych gości i przybyłych słuchaczy. Następnie, przekazała mikrofon zaproszonemu autorowi książki pt. „Antologia sportu hrubieszowskiego – historia i współczesność sportu na terenie powiatu hrubieszowskiego” p. Markowi Ambrożemu Kitlińskiemu, który z kolei przedstawił przybyłe razem z nim osoby. Okazały się one bardzo znane w Hrubieszowie i nie tylko, ponieważ byli to: o niezwykłych zdolnościach malarskich p. Stanisław Eugeniusz Bodes oraz nie mniej utalentowany, ale w biegach wytrzymałościowych, aktualny halowy rekordzista Polski na 5000 m – 14:09,89 Artur Kern z Unii Hrubieszów. Rozległy się gromkie i długie brawa.

Po przedstawieniu wspomnianych osób p. Marek Kitliński przedstawił, w jaki sposób powstawała dokumentalna książka o hrubieszowskim sporcie, wtrącając wiele z tej historii, przy czym korzystając z przygotowanej aparatury przez p. Mariusza Adamczuka prezentacji wizualnej zawartości książki. Przekazał, również w obieg swoje zbiory plakietek i odznak sportowych, zeszytów, w których pisał ołówkiem zestawienia wyników lekkoatletycznych, album z wycinkami z gazet, itp. Opowieść i zbiory cieszyły się wielkim powodzeniem.

Z kolei do mikrofonu zaprosił p. Stanisława Bodesa i jak się okazało, dlatego, że ten znakomity malarz-batalista namalował społecznie sportowy obrazek na w/w książkę, a także kilkanaście lat temu logo na bieg pod nazwą „Unii Horodelskiej”, które przedstawia jadących konno króla Polski Władysława Jagiełło oraz księcia litewskiego Witolda. Obrazy i rysunki wywołały zachwyt i zdumienie obecnych. Każdy obraz przedstawiał różne bitwy, w tym Bitwę pod Hrubieszowem. Następnie słuchacze usłyszeli o projekcie niezwykłej Panoramy dotyczącej Bitwy pod Grunwaldem. Nie tylko usłyszeli, ale p. Bodes przedstawił również szereg już przygotowanych rysunków, które przedstawiały fragmenty tej słynnej bitwy. Przygotowuje również na ten temat książkę. Panorama liczyłaby 140 m długości i 16 metrów wysokości. Po wystąpieniu p. Bodesa, zostało zadane pytanie dla uczniów dotyczące ważnego wydarzenia historycznego miasta Hrubieszowa, jeden z uczniów odpowiedział poprawnie, więc w nagrodę otrzymał Katalog p. Bodesa.

Następnie p. Marek Kitliński do mikrofonu zaprosił jednego z wielu bohaterów napisanej przez niego książki, a wydanej przez Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie ze środków Rady Powiatu, znakomitego biegacza Artura Kerna. Który opowiedział o swoich wyczynach sportowych i treningach. Przedstawił (również wizualnie) jak to przebiega nauka na uczelni w Stanach Zjednoczonych, których jest absolwentem. Młodzież, była zdumiona, że są takie różnice, nawet na linii profesor – student, student – profesor. W tym czasie po Sali krążyły również różne trofea sportowe zdobyte przez Artura Kerna m.in. w Stanach Zjednoczonych.

W podsumowaniu spotkania p. Marek Kitliński wręczył dla halowego mistrza powiatu w biegu krótkim i znakomitego napastnika Płomienia/Spartan Nieledew, a uczniowi tej szkoły Aleksandrowi Poterucha swoją ostatnią książkę z dedykacją, oraz inne książki: Damianowi Podolakowi reprezentantowi szkoły w tenisie stołowym i zawodnikowi Kryształu Werbkowice w piłce nożnej, Sylwestrowi Harasimiukowi za awans do ekstraklasy w unihokeju oraz Annie Lizut za stałe, godne reprezentowanie szkoły w różnych zawodach sportowych.

Po dwóch godzinach spotkania, na zakończenie p. dyrektor razem z nauczycielami wychowania fizycznego oraz uczniami wręczyli dyplomy – podziękowania oraz śliczne kwiaty, jednocześnie zapraszając do gabinetu na smaczne ciasteczka oraz kawę lub herbatkę. Wszystko, co miłe też się kończy, więc dziękując sobie nawzajem, jedni udali się do pracy a inni do domu.

Warto dodać, że spotkanie zostało zorganizowane w ramach Jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół nr 4 w Hrubieszowie, jaki w bieżącym roku obchodzi szkoła. Jednocześnie informujemy, że Starostwo Powiatowe przekazało do biblioteki szkolnej kilka egzemplarzy w/w książki o hrubieszowskim sporcie, więc zainteresowani uczniowie, nauczyciele czy personel będą mogli się z nią zapoznać.

***

Opracowali

Nauczyciele wf:
Małgorzata Muzyczuk
Paweł Padkowski