Nokturn dla Fryderyka Chopina

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

Fryderyk Chopin tworzył utwory na fortepian (mazurki, preludia, etiudy, walce, scherza, pieśni), syntetyzował motywy polskiej muzyki ludowej z inspiracjami romantycznymi.

W związku z przypadającą na 2010 rok dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, uczniowie klas II T4d i II Lb z Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie pod opieką wicedyrektor p. M. Lachowicz oraz nauczycieli – bibliotekarzy p. D. Bartko i p. J. Malinowskiej, skorzystali z oferty Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie o charakterze artystyczno-edukacyjnym.

Reklamy

Nokturn dla Fryderyka Chopina to tytuł wystawy, którą obejrzeli uczniowie w dniu 9.06.2010 r. Jej głównym zadaniem było ukazanie roli, jaką postać i twórczość Fryderyka Chopina odegrały w polskiej kulturze. Ekspozycja została również wzbogacona o bardzo ważny i niezwykle ciekawy wątek przyjaźni między Chopinem, a Tytusem Wojciechowskim z Poturzyna (Powiat Tomaszów Lubelski, Gmina Telatyn), z którym przyjaźnił się i korespondował oraz spędził swoje ostatnie polskie wakacje.

Ekspozycji towarzyszył referat połączony z pokazami multimedialnymi, przygotowany przez p. Dorotę Grzymałę. Temat referatu: „Ty daleko, daleko, het gdzieś tam za Hrubieszowem…”, czyli rzecz o przyjaźni Fryderyka Chopina z Tytusem Wojciechowskim, właścicielem majątku w Poturzynie.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali referatu i obejrzeli wystawę. Zachęcamy innych do odwiedzenia Muzeum.

Nauczyciele Bibliotekarze / Zespół Szkół nr 1

zobacz zdjęcia »