25 kwietnia 2024

Nowe eksponaty w Sali Tradycji 2 Pułku Rozpoznawczego

W ostatnim czasie ekspozycja Sali Tradycji 2pr została wzbogacona o kolejne eksponaty, które udostępnił nam czasowo ponownie Pan Piotr Majkut.

Wachmistrz Piotr MAJKUT- wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich, na co dzień żołnierz 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Zwycięzca Ogólnopolskich Zawodów Militari w swojej Formacji. Pan Piotr ma za sobą czas służby w Szwadronie Reprezentacyjnym Kawalerii Wojska Polskiego. Koledzy ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich tak o nim mówią i piszą: „Ma niezwykłe czucie koni, które wyśmienicie układa. Kompan na wojnę i do swawoli. Podstawa naszej Formacji, koleżeński karny, ale i z wielką fantazją. Można na niego liczyć w każdej sytuacji. Pietka to urodzony ułan z krwi i kości”.

Szwadron, w którym służy Pan Piotr, bierze czynny udział w obchodach świąt państwowych o charakterze patriotycznym odbywających się m.in. na Rynku Wielkim w Zamościu. Ponadto jedną z najważniejszych uroczystości dla tejże Formacji jest rocznica bitwy pod Komarowem, której data stanowi jednocześnie święto 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Od 2008 roku Szwadron organizuje rok rocznie inscenizację słynnej bitwy pod Krasnobrodem. Bierze również udział w inscenizacji bitwy pod Kockiem i Serokomlą, gdzie wspólnie z innymi formacjami oddaje hołd walecznym żołnierzom generała Franciszka Kleeberga. Wspaniałe chwile ułani- ochotnicy zamojskiego Szwadronu przeżywają na swoich treningach, które zazwyczaj połączone są z długimi rajdami po Roztoczu. Jednym z takich rajdów jest Rajd Hubala, który swój finał ma na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Zamojscy kawalerzyści odnoszą też sukcesy, biorąc udział w Ogólnopolskich Zawodach Militari; wywalczyli m.in. I miejsce w indywidualnych zawodach Ossów’ 2007.

Warto podkreślić fakt, iż Pan Piotr w maju 2012r. przekazał w depozyt do naszej Sali Tradycji pierwsze eksponaty, które po dzień dzisiejszy wymiernie pomagają świadczyć o kawaleryjskiej historii naszego garnizonu. Wówczas to właśnie ekspozycja czasowa mogła powiększyć się o następujące eksponaty: mundur oficerski, mundur polowy, siodła oficerskie i sportowe, uzdy oficerskie, munsztuki oficerskie i artyleryjskie, hełm Adrian, bagnet Perkun, manierkę, skrzynkę amunicyjną, puszkę z maską przeciwgazową i puszkę na maskę, wiadro brezentowe.

 

Zdjęcia »

 

Przekazane w depozyt eksponaty będzie można oglądać w Sali Tradycji naszego Pułku oraz podczas pokazu statycznego w trakcie tegorocznych obchodów Jubileuszowego Święta Pułku w dn. 14 czerwca 2014r.

 

 

Źródło: http://www.9pum.vdm.pl/
Zdjęcia: 2pr; 9pum

Opracowanie: Edyta Biszczat