Nowe targowisko za unijne pieniądze

W Hrubieszowie będą dwa miejskie targowiska. Istniejące obecnie przy ul. Ludnej ma być zmodernizowane, a oprócz tego przy ul. Kruczej zostanie wybudowane od podstaw zupełnie nowe miejsce do handlowania.

Reklamy

Powstanie tego drugiego targowiska będzie możliwe dzięki środkom, które miasto pozyskało w ramach programu „Mój rynek”. Oficjalne przekazanie umów wszystkich samorządom, które otrzymają dofinansowanie, odbędzie się w najbliższy piątek 20 lipca w Lublinie. 

Szacunkowy koszt budowy targowiska w Hrubieszowie to prawie 1 milion 320 tysięcy złotych, z czego 75 procent, czyli około 990 tysięcy to dotacja z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Ostateczny koszt realizacji tej inwestycji będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu, na razie mamy gotowy projekt techniczny – mówi sekretarz miasta Czesław Podgórski. Samo targowisko ma powstać w przyszłym roku, na terenie bazy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy ul. Kruczej.

„Mój rynek” to rządowy program budowy nowoczesnych targowisk w miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców. Targowiska mają być zadaszone, oświetlone, ogrodzone, zaopatrzone w bieżącą wodę, kanalizację i sanitariaty. Place targowe mają być też podzielone na sekcje, przy czym co najmniej połowę terenu, mają zajmować produkty rolno-spożywcze. 

W ramach programu w całym kraju ma powstać około 300 bazarów, w tym 100 nowych, a jedno z nich będzie się znajdować właśnie w Hrubieszowie.

Oprócz tego miasto chce zmodernizować dotychczasowe targowisko przy ul. Ludnej. Powodzenie tego pomysłu zależy jednak od tego, czy samorząd otrzyma środki na tak zwaną rewitalizację. Na razie wniosek o dofinansowanie znajduje się na liście rezerwowej, ale szanse na otrzymanie dotacji wciąż są duże, ponieważ inwestycje z zasadniczego rankingu kosztują mniej niż pierwotnie zakładano. Dlatego władze Hrubieszowa mają nadzieję, że właśnie te oszczędności samorząd województwa przeznaczy na dofinansowanie kolejnych projektów.


Źródło: ias24.eu