Nowe wozy rozpoznawcze Żmija będą służyć w hrubieszowskim pułku (ZDJĘCIA, WIDEO)

W Kopytowie na Lubelszczyźnie, minister Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami zaangażowanymi w ochronę granicy. Podczas wizyty minister przekazał żołnierzom 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa pojazdy dalekiego rozpoznania „Żmija”.

Reklamy

We wtorek, 7 grudnia br. szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy realizują zadania na polsko-białoruskiej granicy oraz przekazał pierwszą partię pojazdów dalekiego rozpoznania.

– Cieszę się, że pierwsze pojazdy rozpoznawcze trafią tu, do Pułku Hrubieszowskiego, ale na co dzień będą również wykorzystywane przez żołnierzy dowodzonych przez dowódcę 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jest to pierwsza partia pojazdów, która trafia do Wojska Polskiego. Pierwsze 25 z spośród 118 sztuk pojazdów właśnie trafia do żołnierzy, którzy wykonują zadania na granicy. Ten samochód umożliwi przede wszystkim patrolowanie trudno dostępnych terenów – powiedział minister w trakcie uroczystości przekazania pojazdów.

Reklamy

Pojazdy przeznaczone są dla żołnierzy jednostek rozpoznawczych wojsk lądowych. Pierwsze 25 pojazdów trafi na wyposażenie:

  • 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego (18 pojazdów);
  • 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego (5 pojazdów);
  • Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (2 pojazdy).

Na czas operacji ochrony granicy, pojazdy wejdą w podporzadkowanie dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej i będą stanowić szybki odwód mobilny. W pierwszej kolejności zostaną wykorzystane do zadań na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierze tam służący użyją ich między innymi do prowadzenia patroli w trudnym terenie.

Pojazdy LPU-1 Wirus zapewniają możliwość dynamicznego przemieszczania się zarówno po drogach, jak i w trudnym terenie, o każdej porze doby, w różnych warunkach klimatycznych. Ich konstrukcja umożliwia montaż różnych typów uzbrojenia strzeleckiego. Pojazdy są również przystosowane do transportu drogą powietrzną z wykorzystaniem śmigłowców (na zawieszeniu zewnętrznym) i samolotów transportowych.

­

­(info, wideo i fot. MON, facebook.com / 18 Dywizja Zmechanizowana)


Reportaż w Panoramie Lubelskiej »


Zobacz też:

Koncert galowy XXV Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego (ZDJĘCIA)

Koncert galowy XXV Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego (ZDJĘCIA)