19 września 2024

Nowe zasady magazynowania odpadów po Nowym Roku

Od 1 stycznia 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy o magazynowaniu odpadów. Wnoszą one sporo zmian, dostosowujących polskie realia do wymogów unijnych. Mowa o rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 roku w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, które ukazało się w Dzienniku Ustaw w dniu 8 października 2020 r. pod poz. 1742.

Reklamy

Zmiany w przepisach magazynowania odpadów

Prace nad regulacją zagadnienia zaczęły się w 2019 roku. Nowe rozporządzenie jest uzupełnieniem wcześniejszego Rozporządzenia z dnia 19 lutego 2020 roku w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów. Zasadnicza nowość to określenie wstępnego sposobu magazynowania i znakowania odpadów, czyli przez ich wytwórcę. Z rozporządzenia wyłączono jednak:

  • Magazynowanie przez wytwórcę odpadów komunalnych
  • Rolników, jeżeli posiadają użytki rolne mniejsze niż 75 ha i nie są objęci obowiązkiem wpisania do Bazy Danych Odpadowych
  • Podmioty gospodarcze, które generują poniżej 100 kg odpadów niebezpiecznych rocznie lub innych poniżej 5 ton rocznie (prowadzące uproszczoną ewidencję odpadów)
  • Podmioty gospodarcze, których nie dotyczy obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów (rejestracja w BDO, wg rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów –  Dz.U. Dz. U. 2019 poz. 2531(2))
  • Gruntu nieuznanego za zanieczyszczony.

W rozporządzeniu wyszczególnione są grupy odpadów, których nie dotyczy obowiązek prowadzenia ewidencji. Należy do nich gruz betonowy z remontów i rozbiórek, gruz ceglany i odpady budowlane oraz elementy wyposażenia.

Reklamy

Można będzie magazynować odpady w kontenerach, workach lub innych pojemnikach, a także na stosach i pryzmach, jeżeli nie będą szkodzić środowisku. Odpady niebezpieczne będą mogły być magazynowane pod dachem lub w szczelnie zamykanych pojemnikach. Powierzchnia magazynowania niektórych odpadów musi być utwardzona za pomocą materiału budowlanego (np. płyt betonowych). Z tego obowiązku wyłączone są powierzchnie, przewidziane do składowania:

  • Drewna, papieru i liści
  • Odzieży
  • Odpadów parkowych i ogrodowych
  • Metali i szkła
  • Tworzyw sztucznych i gumy
  • Mebli
  • Podkładów kolejowych
  • Mieszanek bitumicznych
  • Ziemi z wykopów
  • Gruzu budowlanego.

Obowiązek oznakowania miejsca i rodzaju odpadów

Omawiane rozporządzenie określa, w jaki sposób ma być oznakowane miejsce składowania odpadów i ich rodzaj. Wszystkie odpady są skatalogowane, a każdemu ich rodzajowi przypisany jest kod, którego cyfry muszą zostać naniesione kolorem czarnym, wysokość znaków musi wynosić minimum 20 mm, a szerokość minimum 3 mm. Napis musi być trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych.

Reklamy

Nieco inaczej mają być oznakowane miejsce magazynowania i zbiorniki, w których gromadzone są odpady niebezpieczne. Miejsce wymaga umieszczenia białej tablicy o wymiarach 40 cm szerokości i 20 cm wysokości, na której ma znajdować się czarny napis wielkimi literami ODPADY NIEBEZPIECZNE. Minimalna wysokość i szerokość liter – odpowiednio 35 i 4 mm. Jeżeli odpady niebezpieczne znajdują się w pojemnikach więcej niż 5-litrowych, na każdym z nich musi się dodatkowo znajdować biała etykieta o wymiarach 150 na 210 mm z czarnym napisem ODPADY NIEBEZPIECZNE.

Niektóre miejsca do magazynowania odpadów będą musiały być wyposażone w bramy szybkobieżne, wentylację, wspomniane utwardzenie powierzchni i zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi (wiatr, opady, działanie promieni słonecznych). Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia prac adaptacyjnych, a tym samym kosztami, które trzeba będzie ponieść jeszcze w mijającym roku.

Wywóz gruzu – bez zmian

Dobra wiadomość jest taka, że zmiany zasad składowania odpadów, jakie zaczną obowiązywać po Nowym Roku, nie dotyczą gruzu budowlanego. Jak już wspomniano, powierzchnia, na której jest on magazynowany, nie musi być utwardzona, nie zmienia się też nic w kwestii prowadzenia ewidencji – w przypadku gruzu budowlanego nie ma obowiązku jej prowadzenia.

W związku z tym firmy wywożące gruz, mające swoje siedziby w Poznaniu i w innych dużych miastach, i obsługujące miejscowości ościenne, mogą po 1 stycznia 2021 roku funkcjonować bez przeszkód. Będzie można wypożyczyć kontenery na gruz w Rokietnicy, zrealizować wywóz gruzu w Suchym Lesie czy zamówić kontenery na gruz w Swarzędzu. Składowiska gruzu będą działać według dotychczasowych zasad.

(tekst i fot. mat. partnera)