25 września 2023

Nowy rok szkolny i nowy „Skafander”

Wakacje minęły i małymi krokami zbliża się jesień. Niebawem przyjdą chłodne dni i będziemy ubierać się w skafandry, tymczasem już dziś, po wakacyjnej przerwie, może sięgnąć po… gazetę „Skafander”.

Reklamy

To już sześćdziesiąty numer w czteroletniej historii tego tytułu. Znajdziemy w nim m.in. tekst o zmianach w egzaminie maturalnym, które zaczęły właśnie obowiązywać. W tekście dyrektorzy lokalnych szkół dzielą się swoimi nadziejami i oczekiwaniami związanymi z rozpoczętym nowym rokiem. Dyrektor ZS nr 1 w Hrubieszowie, Andrzej Szkudziński, zwraca uwagę na niedostateczne dofinansowanie szkolnictwa zawodowego oraz wypowiada się na temat szkoły, którą kieruje. Z tematów szkolnych znajdziemy w numerze ponadto przydatny dla uczniów kalendarz roku szkolnego, z uwzględnieniem przerw świątecznych, ferii oraz dat egzaminów maturalnych i zawodowych.

„Skafander” dużo miejsca poświęca prof. dr. hab. Waldemarowi Martynowi, rektorowi PWSZ w Zamościu, który, jako drugi Polak, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Narodowego „Akademia Ostrogska” w Ostrogu.  Gazeta na pierwszej stronie informuje także o tym, że są jeszcze wolne miejsca na bezpłatnych studiach oferowanych przez PWSZ w Zamościu. Wśród kierunków są do wyboru: filologia angielska, matematyka, mechanika i budowa maszyn, politologia, turystyka i rekreacja oraz nowo otwarty kierunek – pedagogika, której został poświęcony osobny, obszerny artykuł.

Reklamy

Gazeta informuje, że w Zamościu zaczął funkcjonować Zakład Gleb i Podłoży Ogrodniczych. Zakład ten przeprowadza analizy fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne: gleb mineralnych i organicznych, ziem i gleb ogrodniczych, podłoży ogrodniczych, materiału roślinnego i pasz, ścieków i osadów ściekowych, nawozów naturalnych, organicznych, organiczno-mineralnych i mineralnych oraz opracowuje wyniki przeprowadzonych analiz i badań. Znajdziemy w gazecie także konkretne ceny wybranych analiz.

W sześćdziesiątym numerze warto jeszcze przeczytać wywiad z Marcinem Wójcickim. Kierownik Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Zamościu opowiada o nowej perspektywie finansowej na lata 2014–2020. Można dowiedzieć się, które branże będą szczególnie uprzywilejowane w otrzymywaniu środków unijnych.

Reklamy

 

Gorąco zachęcamy do lektury nowego numeru „Skafandra”.

 

Oto link do nowego numeru:

http://www.gg.pl/dysk/GaXJ6NUUFhSrGKXJ6NUUCiY/Skafander%20nr%2009%20(60).pdf