Nowy skaner hrubieszowskich celników

We wtorek Służba Celna uroczyście oddała do użytku pierwsze na lubelskim odcinku granicy państwowej i drugie na wschodniej granicy Polski urządzenie RTG do prześwietlania wagonów kolejowych.

Reklamy

Tego samego dnia celnicy dokonali uroczystego otwarcia nowej siedziby Oddziału Celnego w Tomaszowie Lubelskim. Obie inwestycje, warte ponad 34 mln zł, zrealizowane zostały ze środków pochodzących z budżetu państwa.
 
Wśród osób towarzyszących uroczystościom oddania do użytku nowych obiektów Służby Celnej w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim byli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej nadinspektor celny Jacek Kapica, Wojewoda Lubelski  Jolanta Szołno-Koguc oraz Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Tomasz Pękalski, przedstawiciele władz lokalnych i służb współpracujących z Izbą Celną w Białej Podlaskiej.
 
W swoich wystąpieniach zaproszeni goście zwracali uwagę na rolę Służby Celnej w ochronie rynku Wspólnoty Europejskiej i zapewnieniu bezpieczeństwa jej obywatelom, jednocześnie doceniając zmiany, jakie zaszły w Służbie Celnej w ostatnich latach. Wojewoda Lubelski Jolanta Szołno-Koguc podkreśliła istotę tych inwestycji, stwierdzając że przejścia graniczne są coraz bardziej nowoczesne, a to przekłada się na usprawnienie procedur związanych z przekraczaniem granicy. Szef Służby Celnej zapowiedział, że już w przyszłym roku granica zostanie wzmocniona o kolejne urządzenie RTG, które stanie na przejściu kolejowym w Terespolu.
 
Skaner RTG
                                                                                                                             
Urządzenie RTG zlokalizowane na przejściu granicznym w Hrubieszowie to stacjonarny skaner akceleratorowy typu: RF6010.  Jest to pierwsze urządzenie rentgenowskie do prześwietlania w ruchu zawartości wagonów kolejowych, jakim dysponuje Służba Celna w województwie lubelskim. Jednocześnie jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu w Europie. 
 
Skaner ma służyć do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów, a także do wykrywania skrytek czy dodatkowych elementów konstrukcyjnych wszystkich rodzajów wagonów towarowych oraz kontenerów. Poprzez zastosowanie technologii naprzemiennego emitowania promieniowania rentgenowskiego niskiej i wysokiej energii, skaner ma możliwość odróżniania materiałów o różnej liczbie atomowej – co pozwala na identyfikację materiałów organicznych i nieorganicznych.
 
Urządzenie zostało kupione w ramach umowy podpisanej pomiędzy Ministerstwem Finansów i konsorcjum Bumar Sp. z o.o. (lider konsorcjum) oraz chińskiej firmy Nuctech Company Limited. Wartość całej inwestycji wraz z infrastrukturą to ponad 16 mln zł. Dostawa została w całości sfinansowana przez Ministerstwo Finansów.
 
Urządzenie już spełnia swą rolę. W ramach testów skanera funkcjonariusze Służby Celnej w Hrubieszowie udaremnili przemyt blisko ćwierć miliona sztuk papierosów, o wartości rynkowej prawie 115 tys. złotych. W jednym przypadku papierosy ukryte były w ładunku drewna (w belach drewna wydrążone zostały specjalne otwory, w których umieszczono pudełka z papierosami), w drugim – towarem przykrywkowym był pellet z łuski słonecznika.


Oddział Celny w Tomaszowie Lubelskim
 
Oddział Celny w Tomaszowie Lubelskim istnieje od 1 maja 2002 r. Zlokalizowany jest na międzynarodowym szlaku Warszawa-Lwów przy drodze krajowej  nr 17 (E-372). Jest to jednocześnie najkrótsza droga prowadząca z Warszawy, Lublina i Zamościa do Lwowa. Najbliżej położonym przejściem granicznym z Ukrainą jest przejście Hrebenne – Rawa Ruska.
 
Oddział Celny w Tomaszowie Lubelskim stanowi ważne zaplecze dla granicznego Oddziału Celnego w Hrebennem. Około 60% odprawianych w tomaszowskiej jednostce towarów do i z krajów trzecich, przekracza granicę właśnie przez przejście graniczne w Hrebennem.
 
W roku 2011 w oddziale dokonano łącznie 22 860 odpraw celnych we wszystkich procedurach. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku liczba zgłoszeń przyjętych w Oddziale była 25% większa niż w analogicznym okresie roku 2011.
 
W otwartej oficjalnie 6 marca nowej siedzibie przy ulicy Łaszczowieckiej 12c celnicy przyjmują interesantów już od końca lutego. Infrastruktura obiektu składa się z części administracyjnej oraz kontrolno-magazynowej wraz z placem postojowym dla blisko 60 pojazdów ciężarowych (w tym 5 miejsc przewidziano dla posiadaczy statusu Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO). Nowa siedziba oddziału, oprócz sali odpraw, kasy, pomieszczeń biurowych i socjalnych, archiwum czy sali konferencyjnej została także wyposażona w zaplecze sanitarne dla kierowców oczekujących na odprawę.
 
Budowa oraz wyposażenie nowej siedziby oddziału celnego kosztowało ponad 18 mln zł.


Źródło: SCRP