O jakie ubezpieczenie warto zadbać mieszkając w Wielkiej Brytanii?

Niezależnie od tego, w jakim kraju mieszkamy, dobrze dobrane ubezpieczenie może zapewnić nam poczucie stabilności finansowej nawet w sytuacjach awaryjnych. Warto o tym pamiętać również w chwili przeprowadzki do Wielkiej Brytanii. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi tego, jakiego ubezpieczenia potrzebujemy i jaki rodzaj polisy odpowiada naszym potrzebom – szczególnie kiedy mamy do czynienia z rynkiem tak rozbudowanym, jak ubezpieczenia brytyjskie.


Ubezpieczenie zdrowotne

Kiedy mieszkamy na stałe na Wyspach i tam pracujemy lub się uczymy, mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach NHS. Dzięki temu otrzymujemy gwarancję podstawowej ochrony zdrowotnej bez ponoszenia z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów – nasze prawo do opieki przysługuje nam na podstawie składek na ubezpieczenie pobieranych z wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że darmowe usługi świadczone przez NHS mają również swoje ograniczenia, na przykład koszt leczenia dentystycznego w całości lub dużej części pacjenci pokrywają samodzielnie. Jeśli zależy nam na większej ochronie, warto zastanowić się więc nad wykupieniem dodatkowej polisy, która nie tylko pokryje takie koszty, ale też pozwoli na uniknięcie kolejek, ponieważ może obejmować również leczenie w placówkach prywatnych.

Ubezpieczenie samochodu

Wykupienie takiej polisy to nie tylko zabezpieczenie na wypadek wypadku drogowego, to przede wszystkim wymóg prawny, który musimy spełnić, jeśli chcemy w pełni legalnie poruszać się po brytyjskich drogach. Wymagane ubezpieczenie samochodu to polisa Third Party, która zapewnia jednak tylko podstawową ochronę i pokrywa szkody poniesione w razie wypadku przez innych kierowców. Z tego powodu na rynku częściej można spotkać rozszerzone wersje tej polisy. Third Party Fire and Theft poza podstawową ochroną obejmuje również szkody poniesione w wyniku pożaru lub kradzieży, z kolei ubezpieczenie Comprehensive dokłada do tego jeszcze szkody poniesione w czasie wypadku przez nas – nawet jeśli to my jesteśmy sprawcami wypadku. Dostępne są również dodatkowe opcje, które mogą okazać się przydatne w zależności od naszych potrzeb. Zaletą takich ubezpieczeń jest bez wątpienia możliwość znalezienia polisy dopasowanej do naszej sytuacji życiowej.

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie to szczególny rodzaj polisy, ponieważ pieniądze z takiej polisy nie trafiają do osoby ubezpieczonej – zostają one wypłacone dopiero w przypadku jej śmierci. Z tego powodu na takie rozwiązanie najczęściej decydują się osoby, które chcą zapewnić stabilność finansową swoich najbliższych nawet po swoim odejściu. Nie są to sprawy, o których lubimy myśleć, warto jednak pamiętać, że niespodziewane sytuacje mogą przytrafić nam się w każdym momencie i nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto więc zabezpieczyć się na taki wypadek jak najwcześniej, szczególnie że im wcześniej wykupimy taką polisę, tym korzystniejsze warunki zostaną nam zaoferowane. Nie każdy czuje potrzebę zainwestowanie w tego rodzaju ubezpieczenie – jest to jednak bardzo ciekawe rozwiązanie, które warto przynajmniej rozważyć.

Omówione wyżej przykłady nie wyczerpują oczywiście tematu dostępnych ubezpieczeń, dużą popularnością cieszą się na przykład również ubezpieczenia nieruchomości czy te na wypadek utraty dochodu, są jednak podstawowymi rozwiązaniami, które mogą okazać się bardzo przydatne.

 

(tekst i fot. mat. partnera)