O roli domów mediowych w prowadzeniu skutecznej kampanii reklamowej

Żyjemy w czasach komunikacyjnego przeciążenia. Do naszych oczu i uszu codziennie docierają setki obrazów i komunikatów, które rywalizują o uwagę. Dotarcie z informacją o naszym produkcie do właściwych ludzi to jednak zbyt ważna sprawa, by zdawać się na łut szczęścia. Współpraca z dobrym domem mediowym to najlepszy sposób na to, by nasza kampania reklamowa przyniosła owoce.

Reklamy

 

Dotrzeć z przekazem

Większość z nas chętnie otwiera się na strumień płynących do nas z mediów informacji. Lubimy słuchać radia, przygotowując rano śniadanie i jadąc do pracy. Czekając na naszą kolej u fryzjera, chętnie przejrzymy zgromadzone w poczekalni magazyny. Wieczorem włączamy telewizor na nasz ulubiony serial, obejrzymy serwis informacyjny, poczytamy ulubione blogi. Mogłoby się wydawać, że nietrudno dotrzeć do nas z każdą informacją. Jednak gdy próbujemy porozmawiać z kimś z rodziny lub spośród znajomych o jakiejś ciekawej reklamie czy informacji o wydarzeniu, z którymi zetknęliśmy się w którymś spośród ulubionych mediów tylko raz, przekonujemy się, jak niewielkie są szanse, że również druga osoba tego dnia usłyszała to samo. Wystarczy przecież, by w tym samym czasie zajęta była rozmową. Aby przekaz reklamowy dotarł do właściwych odbiorców i został przez nich zapamiętany, potrzeba wielokrotnych powtórzeń. Tymczasem każda sekunda emisji spotu telewizyjnego czy radiowego  kosztuje, i to niemało. Jak sprawić, by wydane na kampanię pieniądze nie rozpłynęły się w powietrzu?

Kampania z głową

Wielu z nas działania marketingowe kojarzą się przede wszystkim z tym, co najbardziej twórcze: kreowaniem marki, obmyślaniem sloganów czy reżyserowaniem spotów, które rozbawią i przyciągną uwagę. Aby jednak stworzona na potrzeby promocji reklama miała szansę zaistnieć w świadomości widzów, musi najpierw trafić na antenę, pojawić się w odpowiednim miejscu i o właściwej porze. O ile o pierwszą stroną przygotowania promocji zajmują się agencje reklamowe i agencje komunikacji marketingowej, dom mediowy zatroszczy się o tę drugą. Dom mediowy pełni w procesie tworzenia i przeprowadzania kampanii rolę analitycznego mózgu, stratega i zarazem barometru całej operacji. To zatem przede wszystkim reklamowa instytucja doradcza i badawcza. Proponuje swoim klientom – firmom z różnych branż, planującym przeprowadzenie kampanii – różne opcje zakupu czasu antenowego i przestrzeni reklamowej w gazetach czy czasopismach i razem z nimi wybiera najlepsze opcje, a w trakcie kampanii – na bieżąco monitoruje jej zasięg.

Czy da się obliczyć przyszłość?

O ile intuicja świetnie sprawdza się w kreacyjnej części tworzenia kampanii, dom mediowy w swojej pracy opiera się już przede wszystkim na obiektywnych, mierzalnych wskaźnikach. O wyborze konkretnej strategii planowania telewizji, reklamy radiowej czy prasowej decydują ostatecznie w przede wszystkim zgromadzone przez sam dom mediowy i przez niezależne instytucje badawcze statystyki oglądalności (zasięgu) danego medium i cena zamieszczenia w nim materiałów promocyjnych. W dzisiejszych czasach nie jest wielką sztuką sprawdzić, jaką oglądalnością cieszyła się dana stacja miesiąc temu i który serial przyciągał ostatnio najwięcej widzów – tego rodzaju dane są dziś powszechnie dostępne.  Aby jednak trafnie przewidzieć, jak będą się one kształtowały w przyszłości, trzeba mieć po swojej stronie sztab wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, korzystających z nowoczesnych narzędzi analitycznych. Duże i renomowane domy mediowe, takie jak Mecglobal  są w stanie zaoferować swoim klientom coś więcej niż tylko pośrednictwo i zapewnienia o dobrej orientacji w świecie mediów. Choć nie wszystkie przyszłe dane da się obiektywnie przewidzieć, oddając swoją kampanię w dobre ręce, mamy pewność, że wszelkie szanse powodzenia są po naszej stronie.

 

 

fot. mat. sponsora