Obniżenie kosztów energii przy zachowaniu dobrej skuteczności świetlnej – czy to możliwe?

Obniżenie kosztów energii elektrycznej w halach produkcyjnych to jeden z podstawowych powodów, dla których oświetlenie LED stało się w ostatnich latach tak bardzo popularne. Producenci gwarantujący znacznie wyższą wydajność opraw LED w stosunku do tradycyjnych rozwiązań podkreślają, że przejście na tańsze w użytkowaniu LED-y może wiązać się z dużą początkową inwestycją, jednak jej efekty mogą przynieść pełen zwrot kosztów nawet w dwa lata. Czy jednak obniżenie kosztów energii nie spowoduje utraty skuteczności świetlnej? Czy możliwe jest utrzymanie poziomu natężenia światła w halach produkcyjnych przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków na ich oświetlenie?

Reklamy

 

Wymagania przemysłowe a oświetlenie LED

Natężenie oświetlenia w halach produkcyjnych jest często kilkukrotnie wyższe niż tego, do którego człowiek przyzwyczajony jest we własnych warunkach domowych czy też na zewnątrz. Dobrze oświetlone stanowiska pracy to jednak wymóg konieczny, ponieważ każdy spadek widoczności może w warunkach przemysłowych skończyć się usterkami produktów i maszyn bądź bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników.

Jednocześnie jednak światło w tego typu skupiskach ludzi nie powinno być szkodliwe dla ich oczu, obiektów znajdujących się wewnątrz hali czy też panującej we wnętrzu równowagi temperaturowej. Dodając do wszystkich powyższych wymagań konieczność pracy w trudnych warunkach (dużej wilgotności powietrza, niskich temperaturach, dużym zasoleniu powietrza, obecności związków chemicznych w otoczeniu), wytrzymałość oświetlenia powinna być tu na najwyższym poziomie. Taki też oferują nowoczesne oprawy LED. Jak jednak przyczyniają się do obniżenia kosztów energii?

Obniżenie kosztów oświetlenia w Orsa Moto

Orsa Moto jest firmą działającą w branży włóknin technicznych, zajmującą się przede wszystkim produkcją wnętrz pojazdów osobowych. Firma ta zajmuje dość znaczącą pozycję na rynku motoryzacyjnym, dlatego też posłuży jako wyjątkowo dobry przykład tego, że obniżenie kosztów energii przy zachowaniu dobrej skuteczności oświetlenia jest naprawdę możliwe.

Firma Luxon zajmująca się realizacją projektów oświetleniowych dla budynków przemysłowych podjęła się zadania, by na halach produkcyjnych Orsa Moto pojawiło się oświetlenie LED, którego koszty utrzymania będą znacznie niższe niż dotychczas. Wśród wymagań, jakie postawili wykonawcy pojawił się nie tylko szybki zwrot inwestycji w nowe oświetlenie i uzyskanie dużych oszczędności w obrębie zużycia energii, ale też przede wszystkim zachowanie dotychczasowego lub uzyskanie lepszego natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy. Zadanie to udało się zrealizować z naprawdę dobrymi rezultatami.

Zgodnie z projektem Luxon w halach produkcyjnych zastosowano dyfuzory rozpraszające światło pod kątem 120o, dzięki którym możliwe było zachowanie dotychczasowego rozmieszczenia oświetlenia i oszczędzenie na samej inwestycji związanej z wymianą opraw. Dzięki zastosowanej oprawie Highbay: LED 3.0, wykonawcy udało się zachować niski pobór energii (dwukrotnie niższy w stosunku do stanu wyjściowego), a jednocześnie zwiększyć natężenie światła aż trzykrotnie, gwarantując jeszcze lepsze warunki w hali produkcyjnej.

Oświetlenie LED – obniżenie kosztów energii bez spadku natężenia

Przedstawiony powyżej przykład, który firma opisała w przygotowanym przez siebie case study pokazuje, że oświetlenie LED stanowi dziś najbardziej wydajne i opłacalne rozwiązanie przemysłowe. Dzięki wysokiemu przełożeniu mocy na światło widzialne, oprawy LED gwarantują kilkukrotny wzrost natężenia światła bez konieczności zwiększania zużycia energii przez oprawy. Co więcej, osiągnięcie dokładnie takiego samego poziomu skuteczności świetlnej na hali możliwe jest nawet przy dwukrotnym obniżeniu zużycia energii, co w oczywisty sposób przekłada się na znaczący spadek kosztów utrzymania oświetlenia w obiekcie. W rezultacie hala przemysłowa może gwarantować pracownikom takie same, jeśli nie lepsze warunki pracy bez podwyższania kosztów, dzięki którym zapewnienie takich warunków jest możliwe.

Co ważne, jednym z warunków pojawiających się w warunkach przemysłowych w kontekście oświetlenia jest obniżenie temperatury, jaką generują zainstalowane w obiekcie lampy. Żarówki starszego typu powodowały niejednokrotnie konieczność zwiększenia kosztów klimatyzacji pomieszczeń tak, by ogólna temperatura powietrza (podwyższana przez szybko rozgrzewające się lampy) była wciąż bezpieczna dla produktów. Oprawy LED są jednak pod tym względem zupełnie bezpieczne, dzięki czemu nie stanowią dodatkowego źródła ogrzewania w pomieszczeniu. Z energooszczędnego punktu widzenia nie mają sobie równych.

Inwestycja w oprawy LED dla całej hali przemysłowej wymaga zdecydowanie dobrze opracowanego planu i zwrócenia uwagi na różnorodne aspekty związane z modernizacją. Opisany przykład Orsa Moto pokazuje jednak, że już dwa lata wystarczą, by koszty inwestycji zwróciły się całkowicie, a prace modernizacyjne nie muszą wiązać się z całkowitym przestojem pracy i generalnym remontem obiektu.

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)