Obóz harcerski ZHR w Derylakach

W dniach 13 – 27 lipca 2015 r. odbył się w Derylakach (gmina Harasiuki) obóz harcerski, w którym wzięła udział między innymi 1 Hrubieszowska Drużyna Harcerzy „Ogień”.

Reklamy

 

W całym zgrupowaniu wspólnie dwa tygodnie spędziło ponad setka harcerek i harcerzy. Kierownikiem zgrupowania był wikariusz parafii św. Ducha w Hrubieszowie, ks. Łukasz Wojtaszek Harcerz Orli. W ramach zgrupowania funkcjonowały 4 podobozy: „W tajemnym lesie”, „Wyspa Robinsona” – harcerek z Zamościa, oraz „Powstanie Warszawskie” drużyny harcerzy z Lublina i „Hobbit”, podobóz hrubieszowskich, mireckich i rachańskich harcerzy.

Pierwsze trzy dni obozu to pionierka – naszym miejscem obozowym był las, więc całą infrastrukturę, włącznie z myjniami, czy jadalnią musieliśmy zbudować sobie sami. Harcerze wyplatali sobie własne prycze ze sznurka, budowali drewniane meble, ustawili maszty z flagą, ogrodzenia z gałęzi, bramy i miejsca ogniskowe, zbudowaliśmy też obozową kaplicę.

Każdy dzień rozpoczynał się od wspólnej modlitwy, rozgrzewki, czasu na mycie, wspólnego śniadania i apelu porannego. Następnie odbywały się różne zajęcia: terenoznawcze, traperskie, zajęcia pierwszej pomocy, gry harcerskie, podczas których ćwiczyliśmy zdobyte umiejętności. Dzień kończył się przy dźwiękach gitary podczas obrzędowego ogniska, gdzie zasłuchani harcerze przenosili się w magiczny świat tolkienowskiego Śródziemia, słuchając gawęd i opowiadań. Naszą obrzędowością była fabuła książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Podczas gier walczyliśmy z goblinami, pokonaliśmy Golluma w walce na zagadki, ścieraliśmy się z ziejącym ogniem smokiem, a podczas Wielkiej Gry podsumowującej obóz, wzięliśmy udział w Bitwie Pięciu Armii.

Harcerze i harcerki dzięki obecności i posłudze księży: Łukasza Wojtaszka i Tomasza Bazana mieli możliwość codziennego uczestnictwa w Mszy Świętej. Odbył się także Harcerski Dzień Skupienia, przygotowany i poprowadzony wspólnie z ks. Łukaszem przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego diecezji Zamojsko-lubaczowskiej, którzy towarzyszyli nam w czasie całego obozu.

Obóz zakończyła tradycyjna całonocna watra, podczas której każdy podobóz zaprezentował się pozostałym uczestnikom. Harcerze z Hrubieszowa odegrali spektakularne przedstawienie w czterech aktach, które na długo pozostanie w pamięci widzów.

Wszystkim, którzy pomagali w organizacji obozu, wspierali nas w jakikolwiek sposób, serdecznie dziękujemy.

Rok harcerski zaczynamy we wrześniu, zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby do nas dołączyć, aby w nowym roku harcerskim wstąpić w szeregi 1 HDH „Ogień” (chłopcy), lub 1 HDH „Sosna” (dziewczęta). Działamy przy parafii Ducha Świętego w Hrubieszowie. Znaleźć nas można na facebooku, fanpage ZHR Hrubieszów: https://www.facebook.com/zhrhrubie.

 

Czuwaj!

komendant obozu

pwd. Radosław Łukasiewicz HO