OC na krótki czas – można ubezpieczyć auto na miesiąc?

W roku kierowcy jest jedna ważna data – opłacenia składki ubezpieczenia. Z reguły umowy ubezpieczenia komunikacyjnego są zawierane na 12 miesięcy. To wygodne rozwiązanie, zarówno dla ubezpieczyciela, jak i kierowcy. Jednak nie każdy wie, że są odstępstwa od tej reguły i można wykupić ubezpieczenie auta na przykład na miesiąc. W jakich sytuacjach można wykupić krótkoterminowe OC i jakie warunki trzeba spełnić?

Czy i kiedy można ubezpieczyć samochód na miesiąc?

Istnieją tak naprawdę dwie sytuacje, w których dla osoby fizycznej możliwe jest OC krótkoterminowe. Pierwsza z nich dotyczy wywozu samochodu za granicę. Jeśli np. pozyskałeś samochód, a następnie chcesz go od razu sprzedać za granicą, możesz wykupić ubezpieczenie OC na miesiąc. Nie trzeba wówczas wiązać się niepotrzebnie umową na cały rok, unikając jednocześnie niepotrzebnych kosztów. Jak wiadomo, ubezpieczenie komunikacyjne swoje kosztuje. Podobnie jest w sytuacji, kiedy chcemy jedynie dostarczyć samochód do miejsca naprawy lub przeglądu – OC na 30 dni w zupełności wystarczy.

Ogólna zasada mówi, że miesięczne ubezpieczenie jest możliwe dla auta zarejestrowanego czasowo. Nie należy mylić to z okresem przejściowym, gdy zarejestrowaliśmy samochód i czekamy na nowy, stały dowód i tablice rejestracyjne.

Wspomnieliśmy o możliwości wykupienia OC na miesiąc przy sprzedaży samochodu za granicę. Ta możliwość działa także w drugą stronę. Polacy chętnie kupują auta za zachodnią granicą z uwagi na ich stan oraz relatywnie niską cenę. Sprowadzając nowy samochód do Polski, mamy 30 dni na zarejestrowanie go w lokalnym wydziale komunikacji. I również na taki sam okres można wykupić krótkoterminowe OC dla nowego, upragnionego nabytku. Warto jednak pamiętać – w tym przypadku polisa nie odnowi się automatycznie i po upływie 30 dni, należy wykupić OC na cały rok.

Ile kosztuje OC na miesiąc i gdzie wykupić najtaniej?

Biorąc pod uwagę średnie ceny OC na rok w Polsce w ostatnich miesiącach (około 600 złotych), wielu kierowców zastanawia się nad ceną krótkoterminowej polisy. Teoretycznie, umowa powinna być proporcjonalnie tańsza od tej 12-miesięcznej. Niestety, nie tak to działa. Ile kosztuje miesięczne ubezpieczenie samochodu?

Ceny wahają się od 50 do 150 złotych. Jest to zdecydowanie tańsza polisa ubezpieczeniowa OC, która jest najlepszym rozwiązaniem w konkretnym przypadku. Wybór najlepszej oferty będzie łatwiejszy dzięki porównywarkom ubezpieczeniowym dostępnym w sieci. Sama cena zależy od tych samych czynników, co w standardowych, rocznych ubezpieczeniach. Są to indywidualne informacje dotyczące kierowcy: miejsce zamieszkania, historia wypadków, liczba pokonywanych rocznie kilometrów i wiele innych. Na cenę krótkoterminowego OC wpłynie także pojemność silnika – im większa moc, tym wyższa kwota składki ubezpieczenia.

Czy umowę ubezpieczenia OC na miesiąc trzeba wypowiadać? Nie, w tym przypadku kierowca nie musi się martwić o anulowanie polisy. Krótkoterminowe ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie i wygasa z dniem wpisanym w umowie – czyli po 30 dniach.