23 kwietnia 2024

Ocieplenie dachu – jak zrobić to dobrze?

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych w naszej strefie klimatycznej posiada poddasza, które ograniczone są za sprawą dachów skośnych. Warto dodać, że coraz częściej pomieszczenia te przeznaczone są jako pomieszczenia użytkowe – do mieszkania. Aby jednak strych mógł nadawać się do zamieszkania tzn. aby wewnątrz mógł panować właściwy dla nas mikroklimat oraz bezpieczeństwo pożarowe takim przegrodom jak dach skośny stawiane są bardzo wysokie wymagania.

Artykuł sponsorowany

 

Eksperci są zdania, że na jakości izolacji nie można oszczędzać. Jednak klienci szukający sposobów na zmniejszenie kosztów wiedzą, że użycie mniejszej ilości materiałów pozwoli im znacząco obniżyć wydatki. Tymczasem podobne podejście jest często mylne. Każdy dodatkowy centymetr grubości będzie w stanie przynieść oszczędności już podczas najbliższej zimy. Niemniej jednak nie wszystkie dostępne na rynku materiały termoizolacyjne są w stanie spełniać równie wysokie wymagania.

 

Jakie cechy powinny łączyć w sobie materiały termoizolacyjne stosowane na dachach skośnych?

Jedną z najważniejszych kwestii jest na pewno wysoka izolacyjność cieplna. Zaleca się, aby zastosowane materiały termoizolacyjne charakteryzowały się, jak największym oporem cieplnym warstwy izolacji termicznej, który zależny jest od grubości i od współczynnika przewodzenia ciepła. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że materiał izolacyjny powinien dokładnie wypełniać izolowaną przestrzeń, a kolejne odcinki izolacji powinny ściśle do siebie przylegać. Skuteczną ochroną przed wilgocią całej przegrody jest zastosowanie wysokiej jakości materiału termoizolacyjnego oraz konstrukcji więźby dachowej. Pamiętaj, że stosowane materiały powinny być łatwe w montażu oraz muszą posiadać dobre właściwości akustyczne. Podczas wyboru znaczenie ma również analiza dostępnych produktów na rynku pod kątem ich niepalności. W końcu muszą tworzyć barierę antyogniową przez co zapobiegać będzie rozprzestrzenianiu się pożaru. Specjaliści w dziedzinie polecają również wybór materiałów kierując się ich wiatroszczelnością.

 

Dachy skośne – co jeszcze musisz wiedzieć?

Jeżeli chodzi o dachy skośne to sama konstrukcja więźby dachowej oraz przyjęte standardy, jakie stawiane są tym przegrodom wymagają zastosowania najbardziej efektywnych rozwiązań i materiałów, które to mogą zostać użyte do wykonania izolacji termicznej. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że źle wykonana izolacja bądź jej niewystarczająca grubość nie będzie w stanie zapewnić właściwych warunków cieplnych całemu pomieszczeniu. Z kolei jej zmiana już w trakcie eksploatacji budynku wiąże się z wysokimi kosztami, a czasami jest wręcz niemożliwa do wykonania. Ponadto istotne jest, aby pamiętać o tym, że każde dodatkowe ocieplenie obciąża konstrukcje dachu. Stąd też zaleca się, aby stosowany materiał izolacyjny był na tyle lekki, aby nie powodował konieczności budowania potężnej i drogiej więźby.

 

Jak najlepiej ocieplić dach skośny?

Poniżej znajdziesz sugerowane propozycje materiałów umożliwiających ocieplenie dachu skośnego. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań znajduję się:
– mata z wełny szklanej,
– płyta z wełny szklanej o dużej gęstości,
– produkt wykonany z wełny szklanej, który jednostronnie pokryty jest folią aluminiową, zbrojony siatką z włókna szklanego oraz zaopatrzony przy brzegach w nakładki, które ułatwiają montaż,
– folia paroizolacyjna,
– folia wiatroizolacyjna
– izolacja natryskowa.

Zobacz jakie ocieplenie dachu polecają eksperci ISOFOM.pl.

 

 

fot. materiał sponsora