Od dziś działa doradca emerytalny w hrubieszowskim ZUS-ie

Od dziś w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można korzystać z pomocy doradców emerytalnych. W placówkach Oddziału ZUS w Biłgoraju jest ich jedenastu.

Reklamy

 

Doradcy są wsparciem dla osób, które w ciągu najbliższego roku skorzystają z obniżenia wieku emerytalnego. Od 1 października będzie on wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Doradcy informują o dokumentach niezbędnych do uzyskania emerytury, wyjaśniają, jak wylicza się jej wysokość. W oparciu o dane z konta w ZUS prognozują również wysokość świadczenia konkretnego klienta w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej. A to pomaga mu zdecydować, kiedy przejście na emeryturę będzie dla niego bardziej opłacalne.

Żeby porozmawiać z doradcą, wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać w biletomacie kategorię „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę przez internet – informuje Teresa Żmijan z Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w Oddziale ZUS w Biłgoraju. Na spotkanie z doradcą trzeba zabrać ważny dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Osoby, które są członkami otwartego funduszu emerytalnego, powinny przynieść ze sobą również ostatnią informację otrzymaną z OFE o stanie zgromadzonych składek. Dzięki temu prognoza emerytury będzie bardziej precyzyjna.

W całej Polsce jest prawie sześciuset doradców emerytalnych. To dotychczasowi pracownicy ZUS z dużą wiedzą o emeryturach. W placówkach Oddziału ZUS w Biłgoraju jest jedenastu doradców, z tego trzech w samym Biłgoraju, przy ul. Kościuszki 103.

Dotychczas klienci testowali nową usługę w Zabrzu i Warszawie. 98 proc. ankietowanych klientów oceniło ją pozytywnie. 99 proc. uznało, że doradcy przekazywali informacje w sposób zrozumiały.

ZUS przypomina, że wniosek o emeryturę można złożyć na 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego. Osoby, które 60/65 lat ukończą przed 1 października, mogą złożyć wniosek najwcześniej we wrześniu.

 

***

 

Lista placówek Oddziału ZUS w Biłgorajuw, w których są doradcy emerytalni:

Biłgoraj – 3 doradców

Chełm – 2 doradców

Zamość – 2 doradców

Hrubieszów – 1 doradca

Tomaszów Lubelski – 2 doradców

Krasnystaw – 1 doradca

 

źródło: ZUS