Od pazia do rycerza – cz. I cyklu zajęć bibliotecznych „Od rycerza do komandosa”

W dniach 2 – 3 października 2013r. w Bibliotece Oświatowej 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego w ramach Dnia Głośnego Czytania dla dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Hrubieszowie zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne rozpoczynające cykl pt.: „Od rycerza do komandosa”. Celem podjętej inicjatywy jest zapoznanie dzieci z historią polskiej wojskowości oraz barwami i symbolami narodowymi.

Reklamy

Pierwsze spotkanie, którego tematyka dotyczyła polskiego rycerstwa, przeprowadzono dla dwóch grup wiekowych: dzieci 4-5-letnich „Motyli” i  dzieci 6-letnich „Biedronek”. Na jego wstępie dzieci zwiedziły wystawę stałą pt.: „Rycerstwo polskie” eksponowaną w Sali Tradycji 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem zapoznały się z elementami stroju polskiego rycerstwa oraz replikami używanej w średniowieczu  broni oraz wysłuchały pogadanki na temat legendarnych i historycznych dziejów swojego miasta.
   
Kolejna część zajęć miała miejsce w bibliotece wojskowej, gdzie w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni oraz poprzez stroje własne dzieci i rekwizyty iście rycerskie można było przenieść się w dawne czasy, gdy waleczni rycerze w lśniących zbrojach dokonywali szlachetnych czynów. 
   
Zajęcia biblioteczne rozpoczęła pogadanka „Od pazia do rycerza” przybliżająca drogę stanu rycerskiego oraz ideę podejmowanych pojedynków i turniejów. Następnie wspólnie ustalono kodeks rycerski i zwrócono uwagę na jego ponadczasowy charakter. Dzieci poznały również ceremoniał pasowania na rycerza i jego współczesne kontynuacje. 
   
Z kolei młodsza grupa „Motyli” pasowana została na rycerzy, księżniczki i damy dworu, a obydwie grupy z jednakowo wielką radością wspominały uroczystość pasowania na przedszkolaka. Bibliotekarz przybliżył również dzieciom ceremonię pasowania na czytelnika biblioteki oraz mianowania na pierwszy stopień oficerski w WP.
   
Ponadto wyeksponowane książki i plansze tematyczne, odtworzone melodie rycerskie, przygotowane okolicznościowe rymowanki, zdjęcia oraz fragmenty filmowej walki dodatkowo wzbogaciły I część podjętego cyklu.
Zajęcia zakończyło wręczenie dzieciom okolicznościowych malowanek, naklejek i zakładek oraz zaproszenie na II część zajęć pt.: „Gawędy o strzelcach konnych z Hrubieszowa”.
   
Na zakończenie należy podkreślić, iż po raz kolejny dzieci podziękowały za przeprowadzenie zajęć poprzez piękne słowa i własnoręcznie wykonane upominki. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do wychowawców grup – pani Marzeny Młynarczuk i pani Moniki Łuszczuk.

 

Foto: 2hpr
Tekst: Edyta Biszczat

zdjęcia >>