Oddali hołd

Uczniowie szkół: Gminnego Gimnazjum w Moniatyczach i Kozodawach oraz Szkół Podstawowych w Dziekanowie i Mienianach, uczestnicząc w corocznym Sztafetowym Biegu Pamięci, oddali hołd pomordowanym i poległym podczas walk narodowowyzwoleńczych w czasie zaborów i wojen XX wieku.

Reklamy

Stało się już tradycją, że w przeddzień Święta Zmarłych, Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach – jako organizator, odwiedza Miejsca Pamięci Narodowej, mogiły i cmentarze miasta i gminy Hrubieszów.

Trasę Biegu wyznaczały: pomnik w lasku Dębinka w Hrubieszowie, upamiętniający jedno z wielu miejsc gdzie Niemcy dokonali masowych mordów podczas II wojny światowej, cmentarz wojskowy w Hrubieszowie, cmentarz wojenny w Husynnem, kapliczka św. Jana Nepomucena w Moroczynie, kapliczka z 1906 roku w Szpikołosach – upamiętniająca prześladowania unitów przez władze carskie oraz zbiorowa mogiła żołnierzy polskich w Moniatyczach, poległych w 1920 roku.

Uczestnicy biegu oddali także hołd Stanisławowi Staszicowi, wielkiemu dobroczyńcy Ziemi Hrubieszowskiej – twórcy dawnego Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego, zapalając znicz przy pomniku w Dziekanowie.

Bieg nie ma formy rywalizacji sportowej. Jest lekcją historii i patriotyzmu. Przy każdym miejscu chwila zadumy, złożenia wiązanki i zapalenie zniczy.

Bieg odbył się 31 października b.r.

(-) Jan Mołodecki
Wójt Gminy Hrubieszów

zobacz zdjęcia >>