Oddali hołd

HrubieszówGmnia Hrubieszów

Reklamy

2 listopada 2009 Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach zorganizował Sztafetowy Bieg Pamięci. W biegu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie i Szpikołosach oraz młodzież z Gminnego Gimnazjum w Moniatyczach i Kozodawach.

***

Reklamy

Celem biegu nie jest rywalizacja sportowa, lecz oddanie hołdu tym, którzy ponieśli męczeńską śmierć tylko dlatego, że dla nich najwyższym dobrem była wolność Ojczyzny.

Trasę biegu wyznaczały mogiły, cmentarze i pomniki znajdujące się na terenie miasta i gminy Hrubieszów.

Bieg rozpoczął się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy pomniku w lasku Dębinka. Pomnik zlokalizowany został w pobliżu jednego z wielu miejsc, gdzie Niemcy dokonywali masowych mordów podczas II wojny światowej.

Następny przystanek – również w Hrubieszowie – wyznaczał cmentarz wojenny. Oprócz pojedynczych i zbiorowych mogił jest tu m. in. pomnik poświęcony „Poległym za Niepodległość Polski w latach 1918-1939”.

W Husynnem młodzież zatrzymała się przy cmentarzu wojennym z 1939 r., składając kwiaty na grobach żołnierzy polskich pomordowanych we wrześniu 1939 roku. Wziętych do niewoli, podczas największej na Zamojszczyźnie bitwy między Wojskiem Polskim, a posuwającą się od wschodu Armią Czerwoną, zakłuto bagnetami.

W Moroczynie uczestnicy biegu zapalili znicze przy kapliczce św. Jana Nepomucena. Jest to miejsce dawnych egzekucji wykonywanych przez Kozaków podczas powstania styczniowego oraz Niemców w czasie II wojny światowej.

Młodzież oddała również hołd Mieczysławowi Fucie, kierownikowi Szkoły Podstawowej w Dziekanowie w latach 1936-1940, którego po aresztowaniu w 1940 roku więziono w wielu obozach koncentracyjnych. Będąc w Dziekanowie uczestnicy biegu zapalili również znicze przy pomniku Stanisława Staszica, oddając hołd wielkiemu dobroczyńcy Ziemi Hrubieszowskiej – twórcy dawnego Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego.

W Szpikołosach znicze zapłonęły przy kapliczce z 1906 roku, upamiętniającej prześladowania unitów przez władze carskie.

Bieg zakończył się przy cmentarzu w Moniatyczach. Znajduje się tutaj zbiorowa mogiła żołnierzy polskich poległych w 1920 roku.

***

Sekretarz Gminy Hrubieszów
(-) Tomasz Zając

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »
_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009