9 grudnia 2023

Odpowiedzi c. d.

Wpłynęła odpowiedź kolejnego komitetu wyborczego na pytanie dotyczące słabej kondycji hrubieszowskiego sportu.

Reklamy

b>”KWW „Odpowiedzialny Samorząd” uważa, że sport jest bardzo ważnym elementem w życiu wielu ludzi i dlatego w naszym programie wyborczym zwracamy dużą uwagę na jego priorytetowe traktowanie w wymiarze masowym i wyczynowym. Wynika to z faktu, że wśród naszych kandydatów są byli zawodnicy Unii Hrubieszów w różnych dyscyplinach sportowych.

Swoje hasła zaczęliśmy realizować poprzez udział kandydata na burmistrza oraz kandydatów na radnych miejskich i powiatowych w rajdzie rowerowym ulicami Hrubieszowa organizowanym przez Hrubieszowskie Stowarzyszenie Rowerowe.

Reklamy

Przykro nam, ale nie zgadzamy się z tezą o degradacji hrubieszowskiego sportu, chyba, że na niego patrzymy przez pryzmat gry drużyny piłki nożnej.

Na pewno wstyd, że w Hrubieszowie nie ma chociaż drużyny grającej w czwartej lidze, pomimo odpowiedniej bazy i potencjału organizacyjnego. Nawet w piątej lidze Unia na początku sezonu wiele nie zdziałała. Sytuacja w ostatnim czasie się diametralnie zmieniła, bo drużyna wygrała pięć kolejnych meczów, ale na ponowny awans do czwartej ligi trudno obecnie liczyć.

Może to efekt okrzepnięcia młodego zespołu lub brak wpływu nieodpowiednich ludzi na zawodników i drużynę.

Uważamy, że wpływ na taki stan ma wiele czynników:
Po pierwsze – brak sponsora, który przeznaczyłby własne środki na organizację, zakupy i funkcjonowanie drużyny piłki nożnej.
Po drugie – brak następców, którzy by zastąpili młodych piłkarzy, którzy po skończeniu szkół wyjeżdżali na studia lub za chlebem.
Po trzecie – brak prawidłowej selekcji talentów i współpracy trenerów z terenu powiatu.
Po czwarte – szkolenie trampkarzy, juniorów młodszych i starszych oparte jest na złych formach organizacyjnych i słabym wykorzystaniu szkoleniowców odnoszących sukcesy z dziećmi.
Po piąte – Zarząd klubu z uwagi na to, że MKS Unia Hrubieszów jest stowarzyszeniem, winien mieć wpływ na wydatkowanie środków, zatrudnianie i ocenianie szkoleniowców za realizację nakreślonych zadań.

Wracając do tezy pytania uzasadniamy własne stanowisko.

Rafał Fedaczyński zaliczany jest do najlepszych chodziarzy na świecie, 41 miejsce w rankingu – brak większego zainteresowania jego dalszą karierą o czym sam pisze.
Ciężarowcy zdobywają medale na mistrzostwach Polski i startują w reprezentacji Polski na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy.
Inni młodzi lekkoatleci odnoszą sukcesy na wielu mityngach i zawodach .
Drużyna unihokeja działająca przy SKS Grześ zdobyła medal na mistrzostwach Polski, gra w I lidze unihokeja oraz grała w finale silnie obsadzonego turnieju międzynarodowego w Bratysławie.
Brydżyści grający przy SKK Słoneczko zajmują czołowe miejsce w kraju a Pan Jerzy Dachniewski, kiedyś czołowy piłkarz Unii został mistrzem Polski w kategorii ponad 60 lat.
W lidze juniorów uczestniczy reaktywowany przed kilku laty drużyna piłki ręcznej pod wodzą Jana Pastuszka.
Sport w Hrubieszowie w swojej ponad 60 letniej historii miał swoje wzloty i upadki. Jednak przykład długoletniej pracy trenerskiej P. Marka Kitlińskiego i P. Andrzeja Kulczyńskiego, którzy wychowali całą plejadę wybitnych lekkoatletów, P. Henryka Lebiedowicza, Antoniego Czerniaka, Leszka Tarnowskiego trenerów ciężarowców, kariera piłkarska Janusza Rybaka, Tomasza Kiełbowicza, Dawida Nowaka, drużyny unihokeja, brydżystów świadczą o tym , że i w Hrubieszowie można osiągnąć sukcesy na niwie sportowej. Trzeba jednak mocno tego chcieć i trafić na ludzi ogarniętych pasją trenerską lub społecznikowską. Ludzi takich w Hrubieszowie nie brakuje, ale muszą być oni rozsądnie wykorzystywani i zachęcani do działania na tym polu.

Ponadto jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia aby zwiększyć sukcesy sportowe w Hrubieszowie, a przede wszystkim należy: umiejętnie wykorzystywać istniejące hale i boiska sportowe, efektywne wykorzystywać dostępne środki finansowe, a zwłaszcza fundusze unijne, z których miasto na sport w ogóle nie wykorzystywało. Chociaż zwiększenie w ostatnim czasie prawie dwukrotnie nakładów finansowych na HOSIR w Hrubieszowie nie przełożyło się wcale na wzrost sukcesów sportowych, a nawet na ich spadek, jak to wiele osób ocenia.

Rozwój rekreacji, turystyki, sportu, a także rozpoczęcie budowy długo oczekiwanego basenu krytego mogą przyczynić się do realizacji hasła ” W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

Zwiększenie nakładów na Szkolny Związek Sportowy w ramach subwencji oświatowej, co może uczynić władza ustawodawcza, powrót tzw. SKS-ów czyli zajęć sportowych po lekcjach, lepsza organizacja imprez masowych w różnych dyscyplinach sportowych może spowodować większy dopływ dzieci i młodzieży do sportu wyczynowego.

Kończąc, życzymy wszystkim hrubieszowskim sportowcom udanych startów, wielu sponsorów a przede wszystkim dużo samozaparcia i zdrowia.

Z poważaniem dla wyborców
KWW Odpowiedzialny Samorząd”