Odsłonięcie hrubieszowskiego muralu – ZDJĘCIA

Dziś rano odbyło się oficjalne odsłonięcie hrubieszowskiego muralu, który powstał na ścianie Hrubieszowskiego Domu Kultury.

Reklamy

Odsłonięcia muralu, który znajduje się na wschodniej ścianie HDK (od strony kościoła św. Mikołaja), dokonała burmistrz Marta Majewska oraz malarz i koordynator projektu Mateusz Rokicki.

Mural przedstawia cztery obrazy związane z rokiem 1920 w naszym mieście: nadhuczwiańską scenkę rodzajową, hrubieszowską ulicę, polską kawalerię oraz bohaterską sanitariuszkę Teresę Grodzińską – pierwszą kobietę odznaczoną Orderem Virtuti Militari w II Rzeczypospolitej, poległą męczeńską śmiercią w 1920 r. pod Hrubieszowem, gdzie do ostatniej chwili ratowała żołnierzy Wojska Polskiego.

Właśnie ten order o numerze 440, którym pośmiertnie uhonorował bohaterkę marszałek Józef Piłsudski, jest rzucającym się w oczy, barwnym elementem fresku.

Dwa archiwalne zdjęcia, które zostały wykorzystane przez autorów projektu, znajdują się w zbiorach Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie. Są opisane, jako „młodzież żydowska na przejażdżce łódką”, oraz „Kozacki Róg – handlowa część Hrubieszowa”. Trzecia fotografia przedstawia 1 pułk szwoleżerów wyruszający na front.

Hrubieszowski mural powstał we współpracy miasta z Fundacją Kultury Miejskiej, którą tworzą absolwenci akademii sztuk pięknych w Warszawie i Krakowie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jest on kolejną wielkoformatową realizacją w ramach „Lubelskiego Szlaku Bitwy Warszawskiej”. Oprócz Hrubieszowa, w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej kwotą w wysokości 101 tys. zł, murale związane z wojną polsko-bolszewicką odsłonięto w Komarowie Osadzie i Cycowie.

­

fot. lubiehrubie.pl


Zobacz też:

Powstaje pierwszy hrubieszowski mural – ZDJĘCIA