17 czerwca 2024

Odszedł Stanisław Janiec

W dniu dzisiejszym (18 kwietnia 2021r.) odszedł Stanisław Janiec – długoletni Sekretarz Generalny Polskiego Związku Sportu Niesłyszących i długoletni działacz Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan” Lublin, współzałożyciel Polskiej Federacji Sportu Niesłyszących, później Polskiego Związku Sportu Niesłyszących. Pracował jako sekretarz generalny w PFSN i PZSN.

Reklamy

Pan Stanisław Janiec, Sekretarz Polskiego Związku Sportu Niesłyszących, był osobą bardzo zasłużoną dla całego środowiska osób niesłyszących.

Znakomity matematyk, przed laty nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 3 w Hrubieszowie i dyrektor szkoły podstawowej w Czerniczynie.

Reklamy

Zmarł w wieku 83 lat.

 

***

Reklamy

 

Stanisław Janiec (sekretarz generalny) – życie poświęcił nauczaniu matematyki. Po przejściu na emeryturę 21 kwietnia 1996 roku został sekretarzem w klubie sportowym dla niesłyszących – „Spartan” Lublin, gdzie członkiem Zarządu był Jego niesłyszący syn Jarosław Janiec. Od początku swojej pracy w strukturach klubu „Spartan” aktywnie włączył się w działalność integracyjną osób niesłyszących i słyszących. Pierwszą taką imprezą były zawody tenisa stołowego dla uczniów z Lublina. W dniach 8-9 października 1999 roku wspólnie z Zarządem klubu organizował „Dni Sportowca Niesłyszącego”, gdzie udział w zawodach sportowych brali zarówno sportowcy niesłyszący, jak i sportowcy i uczniowie słyszący. Stanisław Janiec był również współorganizatorem licznych turniejów integracyjnych z okazji 40-lecia działalności klubu „Spartan” Lublin.

W 2000 roku, za swoją działalność propagatora sportu wśród osób niesłyszących został wyróżniony tytułem „Człowiek zwyczajny-niezwyczajny” przez redakcję programu „Zwyczajni-niezwyczajni”.

W dniach 14-15 czerwca 2003 roku Stanisław Janiec, w Lublinie, wspólnie z Zarządem klubu zainaugurował tzw. Czwartki Sportowe, które odbywały się na stadionie lekkoatletycznym MKS „Start” Lublin. W zawodach brali i biorą udział uczniowie z ośrodków specjalnych z Lublina oraz z całego województwa. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród niesłyszących, więc do Czwartków Sportowych dodano jeszcze Wtorki Sportowe. W ramach Wtorków Sportowych odbywały się konkursy i zawody sportowe po zakończeniu wtorkowych zajęć szkolnych. We wrześniu 2003 roku Stanisław Janiec włączył się aktywnie w organizację Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, gdzie wspólnie z Komitetem Paraolimpijskim zorganizowano integracyjne imprezy sportowe osób niesłyszących i osób z niepełnosprawnościami. W ramach obchodów Europejskiego Roku Sportu Niepełnosprawnych zorganizowano na stadionie lekkoatletycznym „Startu” Lublin zawody, w których wzięło udział 200 sportowców niesłyszących i sportowców z niepełnosprawnościami.

Od 2009 roku pełni funkcję Sekretarz Generalnego, najpierw w Polskiej Federacji Sportu Niesłyszących, a po zmianie nazwy w Polskim Związku Sportu Niesłyszących.

W 2012 roku został „Człowiekiem roku” miasta Lublin oraz otrzymał statuetkę „Serce dla Serc”. W 2019 roku został odznaczony przez Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka Medalem 700-lecia Miasta Lublin za zasługi dla sportu niepełnosprawnych.

Jako Sekretarz Generalny PZSN zaangażowany był w organizację imprez sportowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w Polsce, były to m. in.: Mistrzostwa Europy Głuchych w Lekkiej Atletyce w Bydgoszczy (2015), Mistrzostwa Europy Głuchych w Piłce Siatkowej w Łodzi (2016), Mistrzostwa Europy Głuchych w Biegach Przełajowych w Bydgoszczy (2018), Mistrzostwa Świata Głuchych w Koszykówce Mężczyzn i Kobiet w Lublinie (2019), i inne.

(info i fot. Polski Związek Sportu Niesłyszących)


Zobacz też:

Stanisław Janiec – człowiekiem roku!


Stanisław Janiec wyróżniony