25 kwietnia 2024

Odszkodowanie a zadośćuczynienie – czym się różnią?

Choć wydawać by się mogło, że odszkodowanie i zadośćuczynienie to synonimy, to w praktyce jest zgoła inaczej. Są to bowiem dwa różne świadczenia, o które możemy ubiegać się po wypadku. Sprawdź, w jakich sytuacjach przysługują.

Kiedy otrzymam odszkodowanie?

Odszkodowanie ze swojej definicji jest kwotą, jaką otrzymamy w wyniku szkody materialnej. W praktyce oznacza to, że jeżeli w na skutek wypadku lub zdarzenia losowego ucierpiał nasz samochód, mieszkanie bądź inne rzeczy, które podlegały ubezpieczeniu, wówczas możemy ubiegać się o otrzymanie należnej rekompensaty w formie właśnie odszkodowania. Są to także przedmioty, których wartość można realnie i obiektywnie oszacować. Na tej podstawie możemy też określić liczbowo, na jaką kwotę jesteśmy stratni w wyniku konkretnego zdarzenia. W ubieganiu się o odszkodowanie bardzo ważne jest, aby móc realnie udokumentować poniesione straty. Dlatego należy zbierać wszystkie faktury oraz rachunki za dokonane naprawy, aby w odpowiednim momencie przedstawić je jako dowód ubezpieczycielowi. O przyznanie jednorazowego odszkodowania możemy również starać się z tytułu wypadku przy pracy. Może to być jednorazowe nagłe zdarzenie, w związku z którym ponieśliśmy jakiś uszczerbek na zdrowiu, bądź też choroba zawodowa, na którą zapadliśmy. W takim przypadku, jeżeli zakończymy już ewentualny proces leczenia lub rehabilitacji, powinniśmy zgłosić się bezpośrednio do ZUS o wypłacenie takiego jednorazowego świadczenia. Do wniosku koniecznie załączyć należy protokół z wypadku, a także zaświadczenia o stanie zdrowia.

Sytuacje, w których przysługuje zadośćuczynienie

W odróżnieniu od odszkodowania, zadośćuczynienie powinno rekompensować wszelkie straty niematerialne, których doznaliśmy w związku z wypadkiem lub nieszczęśliwym zdarzeniem. Najczęściej zadośćuczynienie przyznawane jest w wyniku śmierci najbliższej nam osoby, rozstroju zdrowia czy uszkodzenia ciała. Może także być wypłacone, jeżeli lekarz nie dopatrzył swoich obowiązków i popełnił błąd medyczny, narażając nas tym samym na konsekwencje zdrowotne. Co warto wiedzieć, w wielu przypadkach wypłacane jest także zadośćuczynienie za stres bądź poniesione szkody na zdrowiu psychicznym. Więcej informacji na temat zadośćuczynienia za uraz psychiczny znajdziesz pod adresem https://www.helper-cpp.pl/oferta/odszkodowanie-za-trwaly-uszczerbek-na-zdrowiu/odszkodowanie-za-uraz-psychiczny.

Wysokość zadośćuczynienia

Pytanie jednak, w jaki sposób wycenić straty fizyczne lub niematerialne, jakie ponieśliśmy w związku z wypadkiem. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, nie istnieją bowiem cenniki lub wytyczne, które podporządkowywałyby konkretną sumę odpowiednim uszczerbkom na zdrowiu. Co najważniejsze jednak, wypłaty zadośćuczynienia najczęściej stanowią spore sumy pieniędzy, tak aby chociaż w pewnym stopniu mogły wynagrodzić nam cierpienie, jakie ponieśliśmy. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i konkretną sumę przyznaje sąd po zapoznaniu się ze wszelkimi okolicznościami. Zdarzają się również sytuacje, że wyda on wyrok odmowny, ponieważ uzna, że zadośćuczynienie nam nie przysługuje.

Problemy z otrzymaniem odszkodowania lub zadośćuczynienia

Istnieją sytuacje, co do których jesteśmy stuprocentowo przekonani, co do słuszności przyznania nam zadośćuczynienia lub odszkodowania, a mimo to ubezpieczyciel wydaje decyzję odmowną. Wbrew pozorom nie są to jednostkowe przypadki, a nagminnie pojawiające się sytuacje. Może się także zdarzyć, że kwota pozostawia wiele do życzenia i uważamy, że na pokrycie strat potrzebujemy znacznie więcej gotówki. Ostatecznie możemy czuć się zagubieni w gąszczu wszelkich formalności, procedur oraz dokumentów, które musimy wypełniać, podpisywać i dostarczać. Nic dziwnego, że taka sytuacja przytłacza, ponieważ stanowi ona dla nas dodatkową dawkę niepotrzebnego stresu. Aby uniknąć wszelkich nieprzyjemności, warto zgłosić się do specjalistów z firmy Helper: www.helper-cpp.pl. Dzięki nim dowiemy się, jak postąpić w danej sytuacji, czego możemy spodziewać się od decyzji ubezpieczyciela lub sądu oraz w jaki sposób poradzić sobie z formalnościami. Cały proces ubiegania się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie stanie się automatycznie znacznie prostszy.

­

(tekst i fot. mat. partnera)