Odznaczeni za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o wołyńskiej dywizji AK

23 lipca, w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się Gala Partyzancka z okazji rocznicy pobytu i walk 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Lubelszczyźnie.

Reklamy

W imieniu Szefa Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik wręczył medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o wolność Polski, upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych i krzewieniu postaw patriotycznych w społeczeństwie.

Prezes Lubelskiego Środowiska Żołnierzy WDP AK Andrzej Mazurek wręczył w asyście wicewojewody Gzika odznaczenia pamiątkowe WDP AK dla osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o wołyńskiej dywizji AK.

Reklamy

W gronie odznaczonych znaleźli się głównie funkcjonariusze Straży Granicznej, ale również funkcjonariuszka Policji, prokurator i kurator sądowy, czy dyrektor regionalny spółki ORLEN – osoby, które z własnej woli i poświęcają swój czas, biorąc aktywny udział w wyjazdach na Wołyń, gdzie własnymi środkami porządkują, odnawiają istniejące miejsca pamięci, pomniki i cmentarze, przywracając pamięć o bohaterskich czynach Polaków na terenach zabużańskich.

Odznaczeniami uhonorowani zostali: Mariusz Wojdat, Piotr Kalbarczyk, Jan Ułasiuk, Beata Maciejczyk, Jan Kędzierski, Krzysztof Paradowski, Agnieszka Kubik, Artur Kubik, Piotr Grzywna, Grzegorz Pieczykolan, Rafał Kuśmierczuk, Piotr Kozera, Jan Kędzierski, Andrzej Czarnacki, Beata Jóźwik, Grzegorz Pietrasiak, Rafał Wójcik, Wojciech Kryszczuk, Marcin Michniak, Zdzisław Pakuła, Adam Pisiewicz, Kamil Maj, Andrzej Gardyński, funkcjonariusze SG z Dołhobyczowa: Jerzy Strzelecki, Marcin Jóźwiak.

W uroczystości wzięli udział m.in. członek zarządu województwa lubelskiego Zdzisław Szwed, przedstawiciel prezydenta miasta Lublin Zdzisław Niedbała, dyrektor generalny LUW w Lublinie Agata Grula, szefowie służb mundurowych i kombatanci.


info: LUW, fot. Agnieszka Strzępka / LUW