Oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech. Jak przygotować się do wyjazdu?

Praca w Niemczech ma swoje niewątpliwe zalety. Wyższe zarobki, możliwość poszerzenia własnych kwalifikacji zawodowych i przebywanie w nowym otoczeniu to zwykle główna motywacja do wyjazdu. Jeśli chcesz sprawdzić się w tej roli i poszukujesz legalnego zatrudnienia w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech, nie ma z tym obecnie większego problemu. Wystarczy wykazać się cierpliwością, empatią i zrozumieniem dla potrzeb seniorów. Doświadczenie będzie dodatkowym atutem.

Zanim zdecydujesz się na wyjazd do pracy jako opiekunka w Niemczech, musisz się do niego dobrze przygotować. W innym przypadku będziesz mierzyć się ze stresem, który jest w tej sytuacji naprawdę zbędny. Poniżej znajdziesz wskazówki na temat tego, o co należy zadbać przed podróżą.

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Co jest wymogiem w pracy opiekunki?

Wspomniane wyżej cechy charakteru są niezbędne każdemu opiekunowi osób starszych. Pracując w Niemczech musisz jednak wykazać się komunikatywną znajomością języka niemieckiego. Bez tej umiejętności nie zapewnisz odpowiedniej opieki starszej, często w pewnej mierze bezradnej osobie. Szczególnie właśnie wtedy, kiedy najbardziej będzie ona potrzebować pomocy, a najtrudniej będzie jej złożyć słowa.

Dlatego przypomnij sobie język i zadbaj o to, by się z nim osłuchać. Możesz w tym celu korzystać z niemieckich programów radiowych i telewizyjnych. Ogromną pomocą będą również niemieckie grupy dyskusyjne. Jednak bardziej chodzi tu o ćwiczenie języka w mowie, niż w piśmie. Dlatego zapewnij sobie towarzystwo osób, z którymi możesz spotkać się i porozmawiać po niemiecku na żywo. Możesz także skorzystać z konferencji video przez Internet.

Odpowiadasz na ofertę pracy dla opiekunek osób starszych? Zadbaj o swój dom.

Rzadko kiedy zdarza się, że do pracy za naszą zachodnią granicą wyjeżdża osoba, która nie ma w Polsce żadnych zobowiązań. Jeśli na miejscu zostają inni domownicy, sprawa jest znacznie ułatwiona. Gorzej, jeśli dotąd takie sprawy jak płacenie rachunków były obowiązkiem wyłącznie opiekunki. W takiej sytuacji można zaplanować w banku zlecenia stałe. Dzięki temu podczas Twojego pobytu w Niemczech rodzina będzie mogła spokojnie korzystać z wody, prądu i ogrzewania.

Jeśli mieszkasz samodzielnie, upewnij się, że masz w swoim otoczeniu osobę, która roztoczy opiekę Twoim domem podczas wyjazdu. Chodzi tu nie tylko o takie czynności, jak podlewanie kwiatów. Ważne, by zadbała również o regularne odbieranie korespondencji. W innym przypadku rosnąca kupka listów i ulotek w skrzynce może zasugerować potencjalnym złodziejom, że Twoje mieszkanie będzie dla nich łatwym źródłem łupu.

Co spakować na wyjazd do pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech?

Wbrew pozorom Twój bagaż na kilka miesięcy nie musi być duży. Wystarczy spakować się tak, jak na wyjazd dwutygodniowy. Na miejscu będziesz mieć dostęp do pralki. Nie musisz więc zabierać wielu ubrań na każdą okazję. Zadbaj o to, by większość zapakowanej odzieży była bardzo wygodna. Twoje obowiązki będą polegać na opiekowaniu się seniorem oraz na utrzymywaniu domu w należytym porządku. Z tego względu przyda Ci się płaskie obuwie na spacery oraz kapcie do chodzenia po domu. Możesz także zapakować dwa stroje wyjściowe. Przydadzą się na bardziej odświętne wyjścia.

Oprócz tego spakuj dokumenty. Przede wszystkim włóż do walizki dowód osobisty lub paszport. Nie zapomnij o numerze polisy ubezpieczeniowej oraz prawie jazdy, szczególnie jeśli oferta pracy o nim wspominała. Zbierz w jednym miejscu dane kontaktowe wyznaczonego Ci opiekuna oraz podopiecznego i jego rodziny. Zabierz także pełną dokumentację otrzymaną od firmy, która Cię zatrudnia.

Poza tym musisz pamiętać o telefonie i ładowarce. Upewnij się, że masz włączony roaming. Na koniec uzupełnij bagaż o potrzebne Ci kosmetyki, ręcznik i leki.

Ułatw sobie pracę dla opiekunek osób starszych jeszcze przed wyjazdem.

Internet daje mnóstwo możliwości. Jeszcze będąc w domu możesz znaleźć na mapie najbliższe Twojemu nowemu miejscu pracy sklepy. Rozeznaj się, gdzie znajduje się najbliższa apteka, przychodnia i poczta. Po przyjeździe na miejsce podopieczny, jego rodzina lub opiekunka, którą zmieniasz, powinna przekazać Ci takie informacje. Zdobywając je zawczasu, poczujesz się jednak znacznie pewniej.

Możesz także nawiązać cenne znajomości. Wyszukaj w sieci grupę opiekunek. Być może znajdą się wśród nich takie, które będą pracować w pobliżu. W wolnej chwili możecie umówić się na spacer i porozmawiać o blaskach i trudach codziennej pracy. Co ważne, zrobicie to w ojczystym języku.

Przygotuj się do pierwszego spotkania podczas pracy w opiece nad seniorem.

Pierwszy kontakt z seniorem i jego bliskimi jest siłą rzeczy nieco stresujący dla wszystkich stron. A przecież chcesz oferować im solidną pracę, którą potrafisz wykonać. Pamiętaj o tym, że przyjeżdżasz tam w dobrych intencjach. Przełom przy pierwszym spotkaniu może ułatwić drobny upominek dla podopiecznego. Wystarczy drobiazg nawiązujący do Polski lub samodzielnie przygotowana konfitura. Nie jest to w żaden sposób wymagane, ale czasem zapewnia przyjazne nastawienie już na samym początku.

Pamiętaj też o uśmiechu i naturalności. To zawsze przełamuje lody. Jeśli czujesz strach, możesz użyć swojej wyobraźni. Wyobraź sobie, jak wchodzisz, i podajesz rękę każdej osobie po kolei. Pomyśl, co powiesz, oczywiście po niemiecku. Na miejscu może to wyglądać nieco inaczej, ale odpowiednie przygotowanie zapewni Ci spokój wewnętrzny i ograniczy stres do minimum.

(tekst i fot. mat. partnera)