16 kwietnia 2024

Ogień Niepodległości dotarł do Hrubieszowa [ZDJĘCIA]

5 listopada, harcerze hrubieszowskiego hufca ZHP uczestniczyli na terenie przejścia granicznego w Zosinie w przekazaniu „Ognia Niepodległości”.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych.

W tym roku ogień pochodzący wprost z grobów Legionistów Polskich w Kostiuchnówce został przywieziony na granicę przez harcerzy ukraińskich Hufca „Wołyń” oraz Fundacji Centrum Dialogu Kostiuchnówka i przekazany na moście w Zosinie Sztafecie Rowerowej „Ogień Niepodległości” oraz harcerzom ZHP z Hufca Hrubieszów.

­

Ogień trafi do polskich miast, a 11 listopada – w Narodowe Święto Niepodległości, zapłonie na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Będzie towarzyszył też hrubieszowskim obchodom.

­

Ogień Niepodległości ma przypominać o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa. Zapalany jest kilka dni przed Świętem Niepodległości na mogiłach legionistów w miejscowości Kostiuchnówka, poległych w 1915 i 1916 r., podczas walk na Wołyniu, na Ukrainie.

Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” to inicjatywa podjęta przez zgierskich harcerzy w roku 2000. Podczas odbudowy cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie młodzież dowiedziała się o tym, jak przed wojną ich rówieśnicy biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Harcerze z Hufca ZHP Zgierz uznali, że inicjatywa okresu międzywojennego jest godna kontynuowania. Wtedy to zapadło postanowienie, by sztafetą rowerową przywozić Ogień Niepodległości na obchody Święta 11 listopada do Warszawy, do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie na jednej z kolumn znajduje się tablica upamiętniająca walki pod Kostiuchnówką.

­


ZDJĘCIA:

­

źródło i fot. UM Hrubieszów / D. Duda


Zobacz też:

Hrubieszów: Marian Pawlak – 50 lat pracy w budownictwie! [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Marian Pawlak – 50 lat pracy w budownictwie! [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →