Ogień Niepodległości w Hrubieszowie

Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” rusza już po raz XV. Również w tym roku Ogień zostanie przekazany lokalnym władzom oraz harcerzom z Hrubieszowa, aby zapłonął 11 listopada podczas miejskich uroczystości.

Reklamy


Dwunastu instruktorów, symbol niepodległości, młodzieńczy patriotyzm. Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” rusza już po raz XV. Początki powstawania tej międzynarodowej cyklicznej imprezy wiążą się z miejscami, gdzie rodziła się Polska Niepodległość, na obozach na Ukrainie gdzie młodzież pielęgnowała miejsca pamięci narodowej. Podczas opowiadanych licznych gawęd przy cieple ogniska, słyszano o tradycji międzywojennej gdzie młodzież krakowska biegła z Oleandrów do Kostiuchnówki na Ukrainie na cmentarz legionowy, gdzie zapalali ogień i nieśli go z powrotem do Krakowa, co nawiązywało do drogi przebytej przez Pierwszą Kadrową.

Wznawiając tradycję i oddając hołd poległym na Wołyniu zainicjowano Sztafetę, gdzie do dnia dzisiejszego instruktorzy propagują myśl nowoczesnego patriotyzmu. Swój tegoroczny start Sztafeta rozpoczyna pozostawieniem niezapalonego znicza na płycie Kostiuchnowskiej na cmentarzu w Zgierzu, upamiętniającej poległych żołnierzy z 1918 roku, aby kończąc trasę, po uroczystościach państwowych w Warszawie 11 listopada zapłonął również tam Ogień Niepodległości z Ukrainy. Zostanie on również przekazany prezydentowi miasta przy udziale harcerzy Hufca ZHP Zgierz.

5 listopada 2015 r. będzie datą wyjątkową nie tylko ze względu na jubileuszowe pobranie Ognia przez Sztafetę, ale również na walory historyczne tejże daty, mianowicie 100 rocznicę bitwy pod Polską Górą przy Kostiuchnówce. Zostaje on pobrany z cmentarza legionowego w Polskim Lasku na Ukrainie. W uroczystościach uczestniczyć będą takie postacie jak Władze Naczelne Związku Harcerstwa Polskiego, przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Wojewoda Łódzki, Łódzki Kurator Oświaty, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku wraz z delegacją, Komendant Wojewódzki PSP, Komendant Wojewódzki Policji, reprezentanci służb mundurowych, strzelcy, harcerze oraz instruktorzy wielu środowisk harcerskich, polskie i ukraińskie szkoły partnerskie oraz lokalni mieszkańcy.

Po pobraniu Ognia Sztafeta rusza w trasę, pokonując tego samego dnia granicę Polsko-Ukraińską,, gdzie po raz pierwszy przekazany zostaje Ogień harcerzom z Hufca ZHP Hrubieszów. Przemierzając kolejne kilometry na rowerze, przekazujemy Ogień Niepodległości, a wraz z nim patriotyczną iskrę pamięci za tych, dzięki którym możemy obecnie żyć w wolnej, niepodległej Polsce, Spotykając na trasie Sztafety wielu ludzi – zarówno dojrzałych jak i dzieci i młodzież cieszy nas i wypełnia dumą fakt, iż Polacy cenią wartość jaka wiąże się z Niepodległością oraz chcą śmiało propagować wartości, które Ida z nią w jednym szeregu.

Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” zatrzymując się w wielu miastach Polski bierze udział w licznych apelach, uroczystościach, mszach oraz specjalnych zbiórkach harcerskich przekazując Ogień władzom, mieszkańcom oraz harcerzom. Cieszymy się, że Ogień Niepodległości który płonie 11 listopada na wielu cmentarzach oraz w miejscach pamięci, jest dalej przekazywany, dzięki czemu nabiera on jeszcze większej wartości.

Tegoroczna trasa Sztafety uwzględnia miasta takie jak Hrubieszów, Zamość, Ostrowiec Świętokrzyski, Lublin, Puławy, Warszawa. Pojawił się również na trasie Jastków, gdzie złożymy Ogień na cmentarzu legionowym przy szkole na którym pochowanych jest dwóch zgierskich harcerzy. Empatia spotykanych i wspierających nas ludzi, doprowadza również do poszerzenia trasy i w tym roku przemierzymy ponad osiemset kilometrów na rowerze, aby dotrzeć do Warszawy, gdzie 10 listopada uczestniczymy w Capstrzyku Wojskowym organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej, a zapoczątkowany przez harcerzy Hufca ZHP Zgierz. Przekazujemy Ogień Niepodległości na ręce Ministra Obrony Narodowej. Dzień później przy udziale Władz Państwa podczas głównych obchodów Święta Niepodległości Ogień zostanie złożony podczas salw honorowych przez reprezentacje Sztafety Rowerowej „Ogień Niepodległości” na płycie grobu Nieznanego Żołnierza.

Ostatnim punktem trasy, który jest szczególnie ważny dla Sztafety jest Zgierz, gdzie Ogień Niepodległości który stale płonął towarzyszył nam przez kilkanaście dni. Zostanie on złożony na cmentarzu na płycie Kostiuchnowskiej, przy udziale prezydenta miasta, mieszkańców, naszych rodzin oraz przede wszystkim harcerzy Hufca ZHP Zgierz. Są to nasi podopieczni, których staramy się wychowywać w myśl wartości i idei patriotycznych, tak, aby kolejne pokolenia pielęgnowały tę piękną tradycję kontynuując Sztafetę Rowerową „Ogień Niepodległości”.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

 

 

www.facebook.pl/ogienniepodleglosci

www.ogienniepodleglosci.zhp.net.pl